A legsúlyosabb büntetést kérik az újságírókra

A legsúlyosabb, 15-25 év közötti börtönbüntetést követelte csütörtöki záróbeszédében az ügyészség az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtévé Egyiptomban fogvatartott újságíróira – írja az MTI.

 

A vád szerint egyesek közülük a Muzulmán Testvériség iszlamista szervezet tagjai, mások a támogatói. Az al-Dszazíra angol nyelvű csatornájának három munkatársát, az ausztrál Peter Grestét, a kanadai-egyiptomi kettős állampolgárságú Mohamed Fahmit és az egyiptomi Báher Mohamedet tavaly decemberben vették őrizetbe. Velük szemben az ügyészség “gyalázatos tetteik” miatt a kiszabható legsúlyosabb büntetést követelte mindenfajta “részvét vagy kegyelem nélkül”. Mohamed Barakát ügyész úgy fogalmazott, az “ilyenekkel szembeni irgalom az egész társadalmat sötétségbe borítaná.”
A helyi sajtóban csak “Marriott-sejtnek” nevezett csoport a vádló szerint az említett luxusszálloda két lakosztályában sajtóközpontot üzemeltetett, ahol nem engedélyezett műsorszóró berendezések segítségével hamis híreket terjesztett azzal a céllal, hogy rontsa Egyiptom képét a világban. Mindezt állítólag a hadsereg által tavaly júliusban elmozdított Mohamed Murszi exelnököt támogató, napokkal a vádlottak letartóztatása előtt terrorcsoporttá nyilvánított Muzulmán Testvériséggel szövetkezve tették.
A nemzetközi sajtó és számos diplomáciai testület által is hevesen bírált per tizenegyedik tárgyalásán tartott záróbeszédében Mohamed Barakát ügyész azt mondta, a három sajtómunkás szelektíven tudósított, azért, hogy előnytelen színekben tüntesse fel a tavaly június 30-i tömegtüntetéseket, amelyek pár nappal később Murszi megbuktatásához vezettek.
Barakát egy riporttal kapcsolatban, amelyet az al-Dzsazíra a tüntetések alatt a tüntetők által elkövetett nemi zaklatásokról készített, azt mondta, azzal a céllal készült, hogy rossz fényt vessen Egyiptomra.
A vádlottak védőügyvédjei szerint a pert politikai okokból indították, ami mögött a pánarab hírtévének otthont adó Katar és Egyiptom közti diplomáciai válság áll. Murszi megbuktatását Katar (és az al-Dzsazíra is) államcsínynek minősítette. Röviddel később mindkét kormány hazarendelte diplomatáit a másik országból, akik azóta sem tértek vissza állomáshelyeikre.
Az al-Dzsazíra angol nyelvű részlegének kairói irodavezetője, Mohamed Fahmi a vádlottaknak felállított ketrecből azt kiáltotta a tárgyaláson jelenlevő újságíróknak: “a Katar és Egyiptom közt folyó viszály túszai vagyunk. Ez egy bosszúhadjárat az al-Dzsazíra ellen”. Fahmi, aki röviddel letartóztatása előtt válltörést szenvedett, azt is mondta, a börtönőrök egy hónapig arra kényszerítették, hogy a csupasz földön aludjon.
Jogi források szerint a külföldi állampolgárságú vádlottak 15 az egyiptomiak akár 25 évet is kaphatnak. Az egyik védőügyvéd, Háled Abu Bakr arra hívta fel a bírói testület figyelmét, hogy az ügyészség eddig egyetlen olyan felvételt sem mutatott be, amely az említett vádakat alátámasztaná, és veszélyt jelentene a nemzetbiztonságra. Emlékeztetett továbbá az ügyészség egyik kulcsfontosságú tanúja által az utolsó tárgyaláson tett megjegyzésre, miszerint a bizonyítékot jelentő videofelvételeket lefoglalásuk után megvágták.
Abu Bakr hangsúlyozta, “az, hogy riporterként felveszel valakit, aki azt hajtogatja, “le az elnökkel” az nem azt jelenti, hogy egyetértesz vele” – utalva a hírtévé azon tudósításaira, amelyek a Murzsi eltávolítását követő tiltakozó akciókról készültek.
A védelem június 16-án folytathatja záróbeszédét, ítélet az azt követő tárgyaláson várható.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez