A pecsistop.hu számol be arról, hogy negyedik alkalommal rendezik meg Pécsen a Magyarok Kenyere programot, amelyhez tavaly mintegy száz tonna búza gyűlt össze – kezdte sajtótájékoztatóját Páva Zsolt.
A polgármester elmondta, nagy újdonságokról nem tud beszámolni, a program a megadott keretek közt fog folyni, annak tudnának örülni, ha a tavalyi mennyiség, 100 tonna búza beérkezne, de ha kevesebb, az sem baj, Pécs hírnevét nagyban emelte ez a rendezvény így is. A kovász Kárpátaljáról, a só Parajdról érkezik, a lisztből a Pécsi Jótékony Nőegylet, Böjte Csaba atya dévai gyermekei kapják a kenyereket, a fölösleget pedig karitatív célokra ajánlják fel – tette hozzá Páva Zsolt.
Korinek professzor elmondta, a mostani már a negyedik alkalom, és úgy tűnik, a gondolat termékeny talajra hullt. Jól fogadták az ötletet az országban, és pár hete kapott egy telefont Parajdról az ottani magyar sóbányászoktól, hogy ők szeretnék a sót szállítani (50 kg már Budapesten is van) a Magyarok Kenyeréhez. A kovászt Kárpátaljáról egy olyan kis faluból szeretnék kapni, ahol egy idős néni a felmenőitől örökölt recepttel készíti el a kovászt.
Korinek professzor hozzátette, idén egy nagyvállalat is csatlakozik a programhoz, ők óriásplakátokkal fogják a lakosság figyelmét felhívni a kezdeményezésre, és az augusztus 20-ai pécsi programokra. A jelenlegi ukrajnai helyzetben a dévai árvaházon kívül egy ukrajnai árvaházat is keresnek, ahová a lisztet el tudják szállítani.
Mánfai György ausztrál utazásáról számolt be: az adelaide-i magyarok egy zsák búzát ajánlottak fel a Magyarok Kenyeréhez, amit ő haza is hozott, vagyis az idei első búzaszállítmány már meg is érkezett Ausztráliából.
Korinek professzor kifejtette, a közeljövőben valamennyi magyar polgármester kapni fog egy emailt, amelyben arra fogja kérni a vezetőket, hogy a határon túli magyar testvérvárosoktól kérjenek búzát vagy lisztet, hogy a maguk búzájával keverve augusztus 20-án mindenhol ugyanolyan kenyeret lehessen szelni. Böjte Csaba atya megígérte, hogy amíg van Magyarok Kenyere, addig ő eljön az ünnepségre, Erdő Péter bíboros pedig megígérte, hogy a Szent Jobb körmeneten is ezt a kenyeret fogja megáldani – tette hozzá az ötletgazda.
Turós Izabella, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara baranyai kabinetvezetője elmondta, a Magyarok Kenyere olyan ötlet, amit támogatni kell és érdemes, és minden megyei szervezetet felkérték a közreműködésre. Minden megyében két gyűjtőpontot szervezett az Agrárkamara, tavaly 77 tonna búza gyűlt össze így, melyből közel öt tonna Baranyából jött. Az idei termést még nem lehet tudni, hogy milyen lesz, de bíznak benne, hogy hasonlóan jó lesz.
A sütést elvállaló Aranycipó pékség képviselője elmondta, ők 10 méteres kenyeret szeretnének sütni az alkalomra, amelyet a pékek a vállukon visznek majd el a helyszínre. Korinek László csak annyit tett hozzá az ötlethez, hogy “ez nagy show lesz.”
M. Bugarszki Norbert, a mohácsi Szent Miklós Vízimalom képviselője elmondta, a Csele-patakon működő vízimalom már negyedik éve fogadja a Kárpát-medencéből érkező búzát, és az összeöntés ünnepe hatalmas élményt jelent. A malomgazda kis érdekességeket is megosztott a tavalyi összeöntés ünnepével kapcsolatban: a kárpátaljai gazdák a határon átcsempészték a búzát, és magyar területen adták postára. A képviselő elmondta, jó lenne, ha határon túli magyar néptánc-csoportok is színesíteni tudnák az összeöntés ünnepének fényét.