A szakemberek pénteken beszéltek arról, hogy a Föld körül keringő hulladékot lézersugárral akarják eltávolítani. „Ki akarjuk pucolni a világűrt, hogy elkerüljük az ütközések kockázatát, és biztosítsuk, hogy ne következhessen be a Gravitációban ábrázolt esemény” – mondta el Matthew Colless, az Ausztrál Nemzeti Egyetem asztronómiai és asztrofizikai kutatásokkal foglalkozó karának vezetője.
A Gravitáció című film pont egy hete kapott hét Oscar-díjat Los Angelesben, a filmben két ausztronauta marad bázis nélkül, amikor egy régi szatellit darabjai elpusztítják az űrhajójukat.
Már az idén elkezdődnek a kutatások az új Űr-környezetgazdálkodási Kooperatív Kutatóközpontban, melynek célja, hogy kibillentsék az űrszemetet a pályájáról, így megsemmisülne, amikor belép a Föld atmoszférájába.
„Sok százezernyi hulladék kering a Föld körül, amely elég nagy ahhoz, hogy súlyos károkat okozzon egy műholdban vagy űrállomásban” – jelentette ki Colless, megjegyezve, hogy „ahol ember járt az űrben, mindenütt hagyott valami szemetet maga után”.
Ben Greene, a központ vezetője szerint ma már annyi hulladék kering az űrben, hogy egymással ütközve is komoly gondot okoznak. „Jelenleg már lehetséges, hogy katasztrofális ütközések lavinája következzen be, ami gyorsan elpusztít minden műholdat” – mondta, hozzáfűzve: először azt akarják meggátolni, hogy új ütközések miatt tovább nőjön az űrhulladék mennyisége, majd földi lézerekkel le akarják szedni az űrszemetet.
Több mint húszezer darab elavult felszerelés, köztük öreg műholdak, rakétadarabok és egyéb haszontalan törmelék kering iszonyatos gyorsasággal a bolygó felszínétől mintegy 900-1500 kilométerre.