A CSIRO ausztrál tudományos kutatási szervezet és az ausztrál meteorológiai szolgálat idei klímajelentése azt tárja fel, mennyire változott meg az utóbbi két évben az ország klímája. Zsinórban ez már a harmadik ilyen jellegű jelentés, a korábbiakat 2010-ben és 2012-ben adták ki.
Az új adatok szerint 1910 óta az ausztrál középhőmérséklet 0,9 Celsius-fokkal emelkedett. A hőmérsékleti feljegyzések kezdete óta a tíz legmelegebb év közül hetet 1998 után észleltek. Az elmúlt 15 évet az 1951 és 1980 közötti periódussal összevetve a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy míg a nagyon meleg hónapok gyakorisága ötszörösére nőtt, a nagyon hideg hónapoké nagyjából harmadával csökkent.
A hőhullámok elhúzódása, gyakorisága és intenzitása 1950 óta Ausztrália túlnyomó részén megnőtt. A kontinens nagy területein 1970 óta megemelkedett a szélsőséges időjárás okozta tüzek kockázata, és meg is hosszabbodott a bozóttüzek szezonja – mondta Rob Vertessy, a meteorológia szolgálat vezetője.
Megan Clark, a CSIRO igazgatója ugyancsak megerősítette, hogy Ausztrália minden államában és területén, minden évszakban tapasztalták a felmelegedést. Ausztráliára jellemző a világ egyik legváltozatosabb klímája, ugyanakkor az utóbbi évtizedekben folyamatosan nőtt a hőmérséklet, melegebbek lettek az óceánok, időben és térben is megváltozott a csapadékeloszlás, és az óceánok szintje is magasabb lett – sorolta Clark.
A jelentés külön kitért a csapadékkal és az üvegházhatású gázokkal kapcsolatos változásokra is. 1900 óta a csapadék mennyisége enyhén megemelkedett, a legkiugróbb növekedést 1970 óta az ország északnyugati részén mérték. Az utóbbi négy évtizedben ugyanakkor a délnyugati térségben csökkent a csapadék.
Az üvegházhatású gázok koncentrációja 800 ezer évre visszatekintve jelenleg a legmagasabb szinten van – figyelmeztetett a dokumentum. Az Aucklandi Egyetem klímakutatója, Jim Salinger a klímaváltozás okozta migrációra mutatott rá. Az egyre melegedőbb éghajlat miatt sok ausztrál települ át Új-Zélandra, ahol hűvösebb a klíma – mondta.