A Hongkongban élő idős férfi – miután Phenjan kiutasította – menetrend szerinti járattal megérkezett Pekingbe. Az őt váró újságíróknak a repülőtéren elsősorban rendkívüli fáradtságra panaszkodott.
A KCNA észak-koreai hivatalos hírügynökség nagylelkűnek nevezte Short szabadon engedését, amelyet humanitárius okokkal magyarázott. Utalt a férfi előrehaladott korára és arra, hogy bűnbánatot gyakorolt. A hírügynökség közreadta Short vallomását is, amelyet aláírásával és hüvelykujjának lenyomatával hitelesített, de fel is kellett olvasnia. A szöveg végén bocsánatot kellett kérnie, és ki kellett jelentenie, hogy mindezt térdre rogyva kívánja megtenni.
Short a szövegben “elismerte”: az amerikai és a nyugati média tévesen állítja, hogy Észak-Korea zárt ország, amelyben nincs vallásszabadság. “Bevallotta” még, hogy előző – 2012-es – látogatása idején vallási tartalmú szórólapokat osztogatott a phenjani metrón.
Megfigyelők szerint a phenjani vezetőség belátta, hogy Short fogva tartásából nem húzhat politikai hasznot, mi több, egy idő után csak terhére lehet. Megjegyzik, hogy Kenneth Bae amerikai-koreai keresztény misszionáriust Észak-Korea 2012 novembere óta nem hajlandó elengedni, sőt 15 év munkatáborra ítélték a phenjani “kormány megdöntésére tett kísérlet” miatt. Bae a múlt hónapban megjelent ugyan a televízió képernyőjén, és ő is beismerő vallomást tett, de azóta nem hallani róla.
John Short kiszabadulását üdvözölte az ausztrál külügyminisztérium is. Az országnak nincs diplomáciai kapcsolata Észak-Koreával, ezért Julie Bishop külügyminiszter a Phenjanban működő svéd illetékesnek köszönte meg Canberra képviseletét, közbenjárásukat. Pekingben Shortot Ausztrália képviselői fogadták a repülőtéren, majd autóba ültették, és együtt távoztak.
Az ausztrál misszionárius felesége – aki korábban már úgy nyilatkozott, férjével együtt sejtették, hogy John veszélyes kalandra vállalkozik – Hongkongból azt üzente: nagyon boldog és rendkívül hálás férje szabadulásáért.
Megalázták, de elengedték a keresztény misszionáriust
Két héttel őrizetbevétele után szabadon engedték Észak-Koreában John Short, ausztrál misszionáriust.
(Visited 1 times, 1 visits today)