A helyzet kialakulásában a szülőknek a gyerekeik anyakönyvezéséről szóló szegényes ismeretei is közrejátszhattak – derült ki a Baseline Study on Legal Identity: Indonesia’s Missing Millions című kutatásból, amelyet a helyi ausztrál nagykövetség ismertetett csütörtökön.
Az ismeretek hiánya mellett a költségek, a közigazgatási hivataloktól való földrajzi távolság, valamint a bíróságokkal és a kormányügynökségekkel való nehézkes ügyintézés is hozzájárult ahhoz, hogy legalább 50 millió gyerek okmányok nélkül él Indonéziában.
A tanulmány a társadalom legszegényebb 30 százalékát vizsgálva rámutatott arra, hogy az anyakönyveztetett fiúk és lányok esetében háromszor nagyobb az esélye annak, hogy kijárják a 12 osztályt. Kiderült az is, hogy a legszegényebb háztartásokban a lányok negyede 18 évesen férjhez megy, közülük csaknem mindegyik – 96 százalék – rendelkezik születési bizonyítvánnyal.
Annak ellenére, hogy egy gyermek anyakönyveztetéséhez szükség van a mindkét szülő nevét tartalmazó házassági levélre, ez a feltétel csak tízből egy esetben teljesül.