Mint ismeretes, az elmúlt években a szokottnál is többen veszítették életüket a szigetország vizeiben a ragadozók támadásai miatt: három év alatt heten, de csak 2013-ban a 18 támadásból kettő volt halálos. A fürdőzők biztonsága érdekében egy vitatott döntést hoztak a hatóságok, miszerint egy bizonyos méret feletti cápákat kifogják. Sokan vélik azonban úgy, hogy ezzel csak az egyébként is veszélyeztetett állat egyedszámát csökkentik és a gyakorlatban nem lesz kevesebb támadás.
A megelőzés egyik “környezetkímélő” megoldása lehet a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatói által kifejlesztett speciális ruha. A kék különböző árnyalatait véletlenszerűen viselő úszó ugyanis megtévesztőleg hathat a tengeri ragadozóra. Az állat ugyanis legkevésbé a szemére hagyatkozik a becserkészés során, sokkal inkább a szaglására és az áldozat által kiadott gyenge elektromos mezők érzékelésére támaszkodik. Csupán a támadás végén “használja” a szemét. Ekkor lehet hasznos ez a ruha, mely összezavarhatja a cápát, sőt akár azt is sugallhatja, hogy az áldozat veszélyes vagy akár mérgező.
A kreatív ötlet tényleg csak az utolsó mentsvára lehet a fürdőzőknek, ha belegondolunk, hogy a cápa csak az utolsó métereken gondolhatja meg magát… legalábbis nagy valószínűséggel.
Vélhetően globális kereslet lesz a termékre, hiszen évente száznál is több cápatámadást regisztrálnak, igaz nem mindegyik végződik halállal vagy súlyos sérüléssel.