Az Európai Unió és Ukrajna kedden ratifikálta a társulási megállapodást, amely politikai és gazdasági integrációt hoz létre a két fél között. A dokumentum a szabadkereskedelmi övezetről szóló egyezményt is tartalmazza, amelynek életbe léptetését azonban 2015 végéig elhalasztják, amiről még múlt pénteken döntött Brüsszel, Moszkva és Kijev. A kitétel még másfél évig lehetővé teszi a jelenlegi illetékmentes kereskedelmet a FÁK országok keretein belül. Két nappal a történelmi pillanat után azonban máris bonyodalmakat okoz ez a momentum.
Még hétfőn derült ki, hogy Alekszej Uljukajev, orosz gazdasági miniszter levelet készül küldeni Pavel Klimkin, ukrán külügyminiszternek és az Európai Bizottságnak, melynek középpontjában az elhalasztott szabadkereskedelmi egyezmény áll.
A levél szövege gyakorlatilag három dolgot kér a címzettektől. Oroszország ragaszkodik ahhoz, hogy hivatalos úton mind az uniós, mind az ukrán fél erősítse meg a szabadkereskedelmi egyezmény elhalasztását. Továbbá ha bármilyen jelét látja Moszkva az egyezmény idő előtti életbelépésének, a negatív következményeket Kijev azonnal meg fogja érezni. Végül az oroszok pontosan meghatározott feltételek mellett folytatni és erősíteni kívánják a háromoldalú tárgyalásokat.
A Kommerszant napilap ma reggeli értesülései szerint az ukrán külügyminisztérium valóban megkapta a levelet. Ugyanakkor Pavel Petrenko, Ukrajna igazságügyi minisztere tájékoztatott, a kormány nem hozott semmilyen döntést az elhalasztásról. Ezt ugyanúgy nem tette meg sem a Verhovna Rada, sem az Európai Parlament, sem az Európai Unió Tanácsa.
A változtatással kapcsolatban Petro Porosenko kijelentette, a társulási megállapodás szövegében semmilyen változás nem lesz. Ugyanezt az Európai Bizottság képviselői is nem egyszer hangsúlyozták. Hétfőn a bizottság sajtótitkára, Pia Ahrenkilde Hansen szintén hangsúlyozta, nem kérdőjelezzük meg a társulási megállapodás egységét.
A szabadkereskedelmi egyezmény elhalasztásával az ukránok többsége sem ért egyet, amit Danyiil Lubkovszkij, külügyminiszter-helyettes menesztése is bizonyít. Sőt az uniós tagállamok körében is zavart okozott. Mindezek ellenére Karel De Gucht, az Európai Unió kereskedelmi biztosa kijelentette, a 14 hónapos elhalasztás azért még nem a világ vége.