Akár szívrohamot is okozhat egy vérhigító

Az ausztrál Monash Egyetem kutatói, Wahlqvist professzor vezetésével rájöttek, hogy egy vérhigító készítmény súlyos K-vitaminhiányt okozhat, ami végül komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

 

A kutatás során egy olyan beteget vizsgáltak, aki 10 éven keresztül szedte a gyógyszert, így nyomon tudták követni, hogy vajon befolyásolja-e a szívkoszorúér meszesedését.

„Általában azt hiszik, hogy a K-vitamin-hiány egyetlen következménye a véralvadás zavara, de egyre inkább kiderül, hogy a K-vitamin számos fontos funkciót lát el a szervezetünkben a csontok, az agy, az artériák, valamint egyéb szövetek és rendszerek szempontjából” – magyarázta Wahlqvist professzor.

„Az érfalak esetében a K-vitamintól függő fehérjék segítenek megakadályozni a meszesedést és az artériák, köztük a szívkoszorúér megkeményedését. Amikor valaki K-vitamin-hiányban szenved, szervezete nem mineralizálja eléggé a csontokat, azaz nem tudnak felszívódni az ásványi anyagok a csontokba, így azok gyengülnek, illetve csontritkulást okoz. Sőt: a kalcium a különböző szervekben rakódik le – például a szívben és a vesében, ezáltal a szervek elmeszesedése szervelégtelenséghez és életveszélyes állapotokhoz vezethet. Az általunk vizsgált betegre a szívkoszorúér-betegség egyetlen hagyományos kockázati tényezője sem leselkedett, mégis jelentős meszesedés következett be az artériáiban, ami nagy veszélynek teszi ki őt” – írja a betegszoba.hu.

A végső cél az lenne, hogy az ilyen szereket kivonják a forgalomból és inkább olyan készítményeket írjanak fel az orvosok, amelyek képesek gátolni a véralvadást, anélkül, hogy kialakulna a vitaminhiány. Amíg azonban ez nem következik be, nagyon fontos, hogy az orvosok, de főleg a betegek tisztában legyenek azzal, hogy az ilyen szerek kivonják a vitamint a szervezetből, így a helyes étrenddel és kiegészítő vitaminokkal meg tudják akadályozni a hosszútávú komplikációkat.

K1-vitamint elsősorban a zöld leveles növényekben találhatunk, a K2-vitamin pedig a bélben megfelelő előanyagokból keletkezik jótékony hatású bélbaktériumok közreműködésével.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez