Átadták Ausztrália legnagyobb teljesítményű számítógépét a Canberrai Nemzeti Egyetem (ANU) épületében.
Ausztrália legnagyobb szuperszámítógépe a mennydörgés és az eső japán istene után a Raijin fantázianevet kapta; megépítése 50 millió dollárba került, működési költsége pedig évente 12 millió dollár lesz.
A gép a campus Nemzeti Számítástechnikai Infrastruktúra támogatásának a része.
A canberrai szuperszámítógépet a világon a huszonhetedik legnagyobb teljesítményű gépként tartják számon.
Az egyetem kutatói azt mondják, egy óra alatt annyi számítást képes elvégezni, mint amennyit 7 milliárd ember számológépek segítségével csak 20 év alatt tudna
A canberrai egyetem professzora, Lindsay Botten elmondta, a gép, méretét tekintve, nagyobb egy háznál.
“57.000 magos processzora van, mely 15 ezer hagyományos személyi számítógépének felel meg.”
160 terabytenyi ramja, mely 40 ezer hagyományos személyi számítógépet tesz ki. 10.000 terabytenyi merevlemeze 10.000 személyi számítógépnek lenne elegendő.”
Professzor Botten azt mondja, ez a gép biztosan ösztönözni fogja az időjárás- és klímaváltozás kutatóit arra, hogy Ausztráliában maradjanak és pályájukat ne külföldön folytassák.
“Azt a feladatmennyiséget, amit az egész emberiség egy vagy két héten keresztül napi 12 órában végezne számológéppel, ez a gép egy másodperc alatt teljesíti.”
A Fejlesztési Miniszter, az Ipar, Tudomány és Kutatásügyi Szenátor, Kim Carr elmondta: a számítógép lehetővé teszi a tudósok számára, hogy értékes megfigyeléseket tehessenek az olyan égető kérdésekkel kapcsolatban, mint a klímaváltozás, vízügy és földtani ismeretek.
Ez az óriási technikai fejlődés minden eddiginél részletesebb megfigyeléseket és gyorsabb problémamegoldást tesz lehetővé kutatóink számára. Ausztráliát a globális fejlődés csúcsán tartja és új lehetőségeket nyit meg a tudománynak és a kutatásnak.
Írta: Micskei Anett