Felettébb érdekes és egyedi leleteket találtak kutatók egy Észak-Ausztráliában, melyeken vélhetően a kontinensre először érkező felfedezők láthatóak – írja cikkében a múlt-kor.hu történelmi hírportál.
Azért kell „először érkező” felfedezőkről beszélni, mivel a legutóbbi kutatások alapján nem európai, hanem valószínűleg arab kereskedők léptek elsőként Ausztrália földjére, jóval nyugati társaik előtt.
Az Ausztráliai Földrajzi Társaság azután indította expedícióját a Wessel-szigetekre, miután egy volt második világháborús katona leszármazottja nyilvánosságra hozta, a szigeten 1944-ben talált afrikai pénzérmék vannak a birtokában. Ez arra enged következtetni, hogy a kontinens északi része aktív kapcsolatban állhatott a főleg arab hajósokból álló kereskedőkkel, így kerülhettek az értékes leletek a szigetre. A csoport azonban más alternatívát is felállított: lehet, hogy a nyugat-európaiak 1505 után már kapcsolatba léptek az észak-ausztráliai népekkel, miután leigázták az érmék származási helyéül megjelölt afrikai Kilwa királyságot.
A képeken a hajósok nadrágot és sapkát viselnek és valószínűleg jóval Jansz és Cook, 17. századi utazása előtt járhattak Ausztráliában. Ian McIntosh, antropológus, a kutatás vezetője igen ritkának és sokrétűnek véli a felfedezést, azonban egyelőre nem sikerült beazonosítani a barlangrajzok korát. Mark Owen, a másik vezető értetlenül áll ahhoz, hogy az egyik képen egy „propelleresnek” tűnő hajót ábrázolnak, ami vélhetően gőzhajó, mivel ilyen sziklarajzról még soha nem hallottak.
Kép: múlt-kor