Bob Carr külügyminiszter szavai szerint Canberra szívesen fogadja a környékbeli országok jelentkezését, hogy területükön a nauruihoz és a nemrég nyitott pápua új-guineaihoz hasonló táborokat létesítsen.
Carr megbeszélést folytatott többe közt a Salamon-szigetek miniszterelnökével, kiemelve, hogy egy évtizede az ausztrál katonai segítség mentette meg a szigetországot az anarchiába süllyedés elől.
Persze a külügyminiszter egy vezetőt sem akar erre a döntésre kényszeríteni, természetesen önkéntes országokat keres. Szavai szerint mivel a térség problémája a menekültkérdés, ezért csak több állam együttműködésével oldható meg hatékonyan és humánus módon. “A nemzetközi szervezett bűnözéssel is összefüggő embercsempészet visszaszorítására tett közös erőfeszítés pedig javítaná az adott országok és Ausztrália kapcsolatát” – nyilatkozott Carr az ABC hírügynökségnek.
Közben egyre nagyobb az ellenzéki nyomás Rudd kormányfőn, ugyanis a múlthét pénteken bejelentett új politika szerint egyetlen hajón érkezőt sem fog Canberra menekültnek tekinteni és mindenkit azonnal a Pápua Új-Guineához tartozó Manus-szigetre szállítanak. Ehhez képest, Tony Abbot ellenzéki vezető szerint, a kormány nem teszi azt, amit ígért, ugyanis a pénteki bejelentés óta 207-en érkeztek Ausztráliába vízi úton, de senkit nem vittek a Manus-szigetre. Tony Burke, bevándorlásügyi miniszter azzal védekezett, hogy szigorú egészségügyi vizsgálatokat kell elvégezni mindegy egyes menekülten, ami akár két hetet is igénybe vehet.
Közben Burke Nauruba látogatott, ahol a hétvégi zavargásokban szinte teljesen elpusztított táborban járt. Meglátása szerint a károk helyrehozatalára hónapokra lesz szükség, és kijelentette, hogy a naurui törvénykezés keményen meg fogja büntetni az erőszakosan viselkedő egyéneket. A naurui oldalról azonban felrótták az ausztrál félnek, hogy nem vették igénybe a helyi rendőri erők segítségét, amivel megelőzhető lett volna a zavargás ilyen méretűvé válása.
Időközben 125-ről 152-re nőtt az előállított menedékkérők száma.
Kép: news.com.au