Tíz tévhit a bevándorlókról

Ausztráliában mindennapos probléma az oda érkező menekültek áradata. Vagy nem is mindennapos? Lehetséges, hogy inkább csak a sajtóban és a politikusok beszédeiben felülreprezentált a téma? A news.com.au készített egy tíz mítoszt, tévhitet felsoroló listát, mely segítségével tisztább képet alkothatunk a kérdésről.


 

1. Ausztráliát elárasztják a menekültek

A tavalyi évben harmadával kevesebb, mintegy 16.000 folyamodott menekültjogi státuszért az országban. Igaz, hogy egy főre vetítve Ausztrália sok menekültet fogad be, de a többi fejlett nyugati országhoz képest alacsony ez a szám.

 

2. Ausztrália vonzóbb cél, mint más országok

A tavalyi évben mintegy félmillió ember menekült el hivatalosan hazájából. Közülük 355 ezer Európába, 103 ezer pedig Észak-Amerikába szeretett volna eljutni. A 2003-as iraki háború kezdete óta ez a második legnagyobb szám, főleg a közel-keleti konfliktusok miatt. Azonban érdemes megjegyezni, hogy sok menekült a szomszédos országokat tűzi ki célul, így például a legtöbb afgán menekült Iránig és Pakisztánig jut el.

 

3. Azért vonzó Ausztrália mert gazdag és fejlett

Az előző pontot tovább gondolva Ban Ki-Mun ENSZ főtitkár szavait kell idézni, aki szerint a világ menekültjeinek 80 százaléka fejlődő, azaz szegény országokban él.

 

4. Mindannyian illegális bevándorlók, akik hajóval esetleg papírok nélkül érkeznek

Az ausztrál jog egy gondosan kidolgozott része foglalkozik a menekültekkel. Mindenkinek joga van az országba lépni, hogy menekültjogi státuszért folyamodhasson, attól függetlenül, hogy milyen úton illetve esetleg papírok nélkül érkezik. Ügyüket ezután fogják kivizsgálni.

 

5. A legtöbb menekült csónakkal érkezik

Egy 2008-as statisztika szerint az év minden napján 13 menekült érkezett repülővel, összesen 4768-an. Ez a szám 32-szer nagyobb vízi utat választókénál. Sőt, sokkal több esetben utasítják el a repülővel érkező kérelmét, mint a hajóval ill. csónakkal érkezőkét.

 

6. Veszélyeztetik az ausztrálok munkahelyeit

A szigorú szabályozás miatt az országban csak ausztrál útlevéllel, tehát állampolgársággal rendelkezve lehet dolgozni. Mivel nagyon hosszú idő eltelhet, mire a menekültek megszerzik az állampolgárságot, kijelenthető, hogy az ausztrál földre lépésük nem egyenlő munkahelyek betöltésével. Azonban könnyen előfordul az, hogy illegális úton dolgoztatják őket, amely természetesen káros az ország gazdaságára nézve.

7. A legtöbben háborútól sújtott országból érkeznek.

A 2010-2011 nyara közti időszakról szóló adatok szerint az állandó lakhelyet szerzett emberek 50 százaléka Új-Zélandon, Kínában, az Egyesült Királyságban illetve Indiában született.

 

8. Nehéz integrálni őket

Az első nagy menekülthullám, a vietnámi háború után indult meg, immáron négy évtizede. Mára egyértelműen kimutatható, hogy sikerült számukra az, hogy Ausztrália társadalmának hasznos tagjai legyenek. Ezt bizonyítja a gazdaságban betöltött szerepük, de az állami kitüntetéseken szereplő számos “menekült” is.

 

9. Számuk a rossz határellenőrzés miatt növekszik

A hivatalos ausztrál álláspont szerint a menekültek önként nem hagynák ott otthonukat, családjukat, ezt azért teszik, mert életük veszélyben forog, elnyomástól szenvednek. Az, hogy a határok ellenőrzése tökéletlen, csupán megkönnyíti a szülőföldjük elhagyását, de semmiképpen sem a kiváltó okok között szereplő tény.

 

10. Egyszerűen csak vissza kell fordítani a csónkokat

Kevin Rudd elnök szerint ezt nem lehet, az ellenzéki Abbott szerint pedig lehet. Tény, hogy a legtöbb menekült Indonézián keresztül érkezik Ausztráliába, Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök szerint azonban nem annyira egyszerű az eset, hogy az összes hajót vissza lehetne küldeni hozzájuk. Yudhoyono éves egyeztetést és kooperációt szeretne a probléma megoldásában.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez