Egereken végzett kísérletsorozatuk kimutatta, hogy az oltás a betegség többféle vírusa ellen is védettséget nyújt. „A vakcina hatására a fehérvérsejtek támadásba léptek a malária vörös vértestekben megbúvó kórokozói ellen.
Egyetlen oltás komoly védettséget nyújtott a vírus különböző fajtái ellen” – mutatott rá Michael Good, a queenslandi Griffith Egyetem kutatója. „Amikor a fehérvérsejteket arra stimuláljuk, hogy legyőzzék a maláriát, megtanulják felismerni azt a fehérjét, melyet a parazitából vontunk ki” – nyilatkozta a tudós az ABC rádiónak.
Megvédheti az embert a maláriától
A kutatók szerint ez az első olyan oltóanyag, mely a betegség kettőnél többféle kórokozója ellen is hatásosnak bizonyult. Ráadásul olcsó és könnyen előállítható, és feltételezhető, hogy az embert is védi a malária ellen. Ez különösen hasznos lesz egyes szegény országokban, ahol a betegség évente ezrek halálát okozza. „Ne siessünk annyira, előbb bizonyítanunk kell, hogy az oltóanyag az ember esetében is hatásos” – tette hozzá Good.
Az Egészségügyi Világszervezet becsült adatai szerint 2010-ben 219 millió embert fertőzött meg a vírus, és 660 ezer halálozás történt, főként öt évesnél fiatalabb afrikai kisgyermekek körében.