Az első számú pénzkidobás a hitelkártyák költsége. Az évi 36 milliárd dollár értékű vásárlásra átlagosan 17,15%-os kamatot fizetnek az ausztrál kártyatulajdonosok, ami évi 6,16 milliárd dollárra jön ki. Kirsty Lamont, a Mozo árösszehasonlító oldal igazgatója elmondta, hogy a hitelkártyák felháborító összegeket emésztenek fel az emberek pénzéből és minél kevesebb pénze van a használónak, annál kevésbé éri meg.
“Sokként ért, hogy a hitelkártya kamat lett az első a pénzkidobások listáján” – mondta Lamont, a felmérést készítő Mozo igazgatója.
A készpénzfelvételek további 490 milliót égetnek el, 360 millió pedig a kihasználatlan ajándékutalványok miatt vész el.
A Reserve Bank of Australia CommSec statisztikája szerint egy átlagos ausztrál bankszámlája 1,2%-ot vagy 39 dollárt csökkent az áprilisi adatok szerint.
“Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest 3,2%-ot csökkent az átlagos bankszámla egyenlege, ami az elmúlt 19 év legnagyobb zuhanása” – mondta el Craig James a CommSec-től.
A dohányzás a második helyezett a Mozo listáján. Az ausztrálok évente több, mint 5,5 milliárd dollárt költenek cigarettára és dohányra. A harmadik pedig a háztartásban fel nem használt ételek, amik így kárba mennek, ez szorosan követi a dohányzást, hiszen a harmadik helyezett évi 5,2 milliárd dollárt emészt fel az állampolgárok zsebéből. 2,57 milliárddal pedig a szerencsejáték kaparinthatta meg magának a negyedik helyet.
A következő a mobiltelefon-szerződések havi túllépései, ami így összesen évi 1,5 milliárdot tesz ki. Azonban ezen a téren javulás várható, egy felmérés szerint már 97 millió dollárral csökkent az ilyen túllépések költsége.
“A következő hónapokban tervezzük bemutatni az új csomagjainkat, melyek reményeink szerint visszaszorítják a felesleges költekezést” – mondta el az Optus mobilszolgáltató szóvivője.
A két következő versenyző az energiapazarlás (1,43 milliárd) és a közlekedési büntetések (1,3 milliárd), amelyek közötti azonban már elenyésző a különbség, hiszen “csak” 130 millió dollár választja el őket egymástól.
“A baj az, hogy ezek a költségek ráadásul elkerülhetőek lehetnének” – mondta el Kirsty Lamont, a Mozo igazgatója – “Még ha néha el is herdál az ember valamennyi pénzt szerencsejátékokra, arra akkor sincs kifogás, hogy miért engedjük a bankoknak, hogy ennyi pénzt kivegyenek a zsebünkből.
Forrás: news.com.au