Az ausztrál Adam Scott nyerte meg a 77. Masterst, a profi golfozók Augustában zajló idei első kiemelt (major) versenyét, miután a vasárnapi versenynap rájátszásában legyőzte az argentin Ángel Cabrerát. Scott először nyert major versenyt, ausztrál golfozó először diadalmaskodott a Mastersen. A szombaton kétütésnyi büntetéssel sújtott világelső Tiger Woods legjobb amerikaiként a negyedik helyen végzett holtversenyben.
Megszületik-e minden idők első ausztrál sikere a 77. kiírásához érkezett Mastersen? Esetleg az amerikai Brandt Snedeker megszerzi élete első major trófeáját? Vagy egy harmadik Masters-rekord kerül be az évkönyvekbe, nevezetesen Ángel Cabrera révén a világranglista 269. helyezettjéé lesz az augustai győztest hagyományosan megillető mitikus zöld zakó? E három kérdés hangzott el a legtöbbször ezen a nedves, esernyőért kiáltó, de golfozásra alkalmas vasárnapon a georgiai golfklubban.
Akadtak persze más események is. Az 55 esztendős német legenda, az 1985-ös és az 1993-as Masters győztese, Bernhard Langer például három birdie-vel nyitott, csakhogy a következő hét szakasz során négy bogey következett, majd két dupla bogey, és a publikum soraiból már nem elragadtatott kiáltások, hanem halk szisszenések hallatszottak. Langer így is megérdemel minden elismerést, az európai kontingens egyik kellemes meglepetését szolgáltatta ezen a hétvégén. A legkellemesebbet mindazonáltal a dán Thorbjörn Olesen, aki napról napra jobban játszott (vasárnap 68-at ütött), és élete első Mastersén a legjobb európaiként zárt, holtversenyben hatodik lett.
Nagyjából Olesen klubházba érkezésekor kellett elvágnunk a bevezetőben említett három történet egyikét, a Snedeker-szálat. Brandt Snedeker, a 2012-es PGA Tour legjobb keresője birdie-vel jelentkezett be vasárnap, vezetett, de a 14. szakasznál már az ötödik bogeyjánál tartott, és legfeljebb már csak az lebeghetett a szeme előtt, hogy ő zár a legjobb amerikaiként. Végül ez sem sikerült neki, az utolsó szakasz bogeyja miatt Tiger Woods mögé szorult.
Az ausztrálok ügyét hárman is igyekeztek előmozdítani. Elsőként a meglepetésember, Marc Leishman tette le a zászlót, no nem mintha rosszul játszott volna: két birdie segítségével hozta az elvárt ütésszámot, és négynapos kiegyensúlyozott játéka kalapemelést érdemel. A győzelemhez viszont kevés volt. Honfitársa, Jason Day bevezetésképpen birdie, eagle kombinációval ijesztett rá a mezőnyre, csakhogy a végén nem tudott kellően összpontosítani, és két bogey a harmadik helyre taszította.
Ketten maradtak: Ángel Cabrera, a 2009-es Masters (valamint a 2007-es US Open) győztese és Adam Scott, a 2011-es Masters, illetve a 2012-es Biritsh Open nagy-nagy vesztese. Nagyszerű vasárnapi játékuk megkoronázásaképpen a 18. lyukon előbb Scott ütött birdie-t, majd kiváló közelítő ütését követően megtette ezt a 43 esztendős Cabrera is – utolsó lyukon ilyen párbajt ritkán látni! Következett a rájátszás, a hirtelen halál és újra a 18. lyuk. Par itt, par ott. Jött a 10-es lyuk: Cabrera itt is part ütött, Scott gurítása viszont birdie-t ért – és győzelmet, zöld zakót, továbbá 1.44 millió dollárt! A 32 éves Scott egyúttal „bosszút állt” Greg Normanért, a legendás honfitársért, aki 1996-ban hatütésnyi előnyről elbukta a zöld zakót az angol Nick Faldóval szemben.
WOODS ÖNMAGÁVAL VERSENYZETT. Tiger Woodsot megviselték a pénteken és szombaton történtek, nagyon nem hiányzott neki az a két büntetőütés, amit a szabálytalansága miatt a nyakába varrtak (lásd lejjebb). A viadalnak a legnagyobb favoritként nekivágó Woods a vasárnapi első elütéskor már nem tartozott a fő esélyesek közé, a 7. szakaszra volt két bogeyja, és onnantól fogva csodaszámba ment volna, ha nyer. Természetesen nem nyert, de imponáló játékkal, négy birdie-vel felülkerekedett rosszabbik önmagán, és csak-csak odaaraszolt a legjobbak közvetlen közelébe: holtversenyes negyedik helyezettként ő lett a legjobb amerikai.
MCILROY AZ UTOLSÓ NAP VOLT A LEGJOBB. Vasárnapi négy birdie-jének köszönhetően Rory McIlroy, a világranglista második helyezettje nem utazott haza 70 ütés alatti forduló nélkül, de kiegyensúlyozott vasárnapi játéka (69) ahhoz nem volt elegendő, hogy szava legyen a legértékesebb helyezések elosztásakor. A világranglista első tíz helyezettje között található többi európai játékos közül Luke Donald (72) és Justin Rose (74) vele holtversenyben végzett a 25. helyen. Az elit többi tagja közül a háromszoros Masters-első amerikainak, Phil Mickelsonnak kifejezetten rossz hete volt, 73-mal zárt, összesítésben meg karrierje legmagasabb augustai ütésszámával (297). Steve Stricker (75) a huszadik helyen végzett, a februárban világbajnoki címet szerző Matt Kuchar végig az élboly mögött haladt, és ott is végzett. Snedekerről és Adam Scottról már esett szó.
A CÍMVÉDŐ. Bubba Watson előzetesen azoknak ajánlotta utolsó körét, akik tavalyi győzelme elérésben támogatták, drukkoltak neki. Nos, ha nincs a 12. lyuk, akkor talán szép ajándék lett volna a játéka, de így inkább emlékezetes: a három ütésre méretezett 12. szakaszon három labdát ütött bele a vízbe, egyet a bunkerbe, és végül 10 ütés árán menekülhetett tovább. A vasárnapi teljesítménye 77, a négynapos 295 ütés volt – 17-tel több, mint tavaly.
A KÍNAI TINÉDZSER DICSŐSÉGE. Igen becsületes eredménnyel, két birdie-vel megspékelt 75 ütéses vasárnapi mérleggel zárta élete első Mastersét a 14 éves kínai Kuan Tien-liang. „Nagyszerű hetem volt, rengeteget tanultam, de persze még többet kell a jövőben, így biztosan nem kapkodom el a profinak állást” – mondta a kínai tinédzser, aki bogeynál rosszabbat nem ütött a 72 szakasz során, továbbá Augusta nehéz gurítóterületein egyszer sem kényszerült hármas puttolásra. Státusánál fogva pénzdíjat nem vehetett át, de a közönség hangos ovációján kívül magával vihette a legjobb amatőreredményért járó ezüst serleget.
Forrás: Nemzetisport.hu
Kép: Action Images