Az Egyesült Arab Emirátusok sivatagi ország, természetes vízkészletei szinte alig vannak. Az ENSZ azt az országot tekinti vízben szegénynek, ahol az éves vízhozam 1000 köbméter alatt van – az Emirátusokban ez kevesebb, mint ennek a fele. Ráadásul ennek igen kis része az újratermelődő, esővízből, természetes felszíni vizekből származó vízhozam. A többséget kutakból nyerik ki, olyan felszín alatti víztározókból, amelyek még az évmilliók során a vízben gazdagabb időszakokban keletkeztek. Ezek pedig előbb-utóbb kifogynak. Inkább előbb.
Az Emirátusok, és különösen annak extravagáns, emblematikus városa, Dubaj lakói egyáltalán nem spórolnak a vízzel. Bár a hagyományos sivatagi arab életforma a vizet nagy értéknek tekintette, és minden cseppjét megbecsülte, ez ma már múlté. Minden egyes dubaji polgárra napi 550 liter vízfogyasztás jut. Ez borzasztó sok – az Emirátusok a világ harmadik legnagyobb vízfogyasztója. A szakemberek leginkább azt nehezményezik, hogy ennek a víznek több, mint egyharmadát dísznövényekre, szökőkutakra pazarolják. Ami persze látványnak nem semmi – Dubaj büszkélkedhet a világ legnagyobb szökőkútjával is -, de ebben a helyzetben a jövő felélését jelenti.
Ráadásul – Ida Tillisch, a WWF helyi szervezetének vezetője nyilatkozta ezt a Gulf Newsnak – szárazságtűrő növényfajok haszánálatával ez a szám jelentősen csökkenthető lenne. A dubaji lap az Emirátusok Egyetemének egy vészjósló számítását idézi: a “Vízhiány kihívása és az élelmiszerbiztonság jövője” című, múlt hónapban napvilágot látott tanulmány szerint az országnak már csak 16-36 évnyi víztartaléka maradt. Vagyis, ha most elkezdenek takarékoskodni, akkor is csak elodázzák a katasztrófát, de el már nem kerülhetik.
Mariam Mohammad Saeed, a tanulmány egyik szerzője szerint 2030 lehet az első év, amikor a kutak már egy csepp vizet sem fognak adni. Mi lesz akkor? Mivel fognak öntözni és honnan jön majd a víz a hatalmas szökőkutakba, no meg a város vízcsapjaiba? Pénzzel minden megoldható. Lehet – aranyárban egyelőre – sótlanítani a tengervizet, és tankerekben importálni édesvizet Kanadából, ki lehet vonni a levegőből a minimális nedvességet is az öntözéshez, és lehet inni import kólát. De ezek a lehetőségek is csak addig élnek, amíg van – sok pénz. Az igazi gond akkor kezdődik, amikor a víz után az olaj is elfogy…