Képes-e a víz felszínén maradni a 12 milliárd dolláros hadihajó?

Az amerikai haditengerészet legújabb csodája, a DDG-1000 a lehető legújabb technológiákkal van felszerelve. Elképesztő fegyverarzenál, formabontó megoldások és alig észrevehető az ellenség radarján. Az egyetlen apró hiba a hadiipar legfejlettebb óriásával: nem biztos, hogy fent tud maradni a víz felszínén.

A 15 ezer tonnás monstrumot a következő év során tervezik először bevetni, de még azelőtt biztosnak kell lenni abban, hogy a hajó nem fog egyszer csak elsüllyedni. A haditengerészet legújabb vívmányának működtetéséhez mindössze 142 ember szükséges, ami jóval kevesebb, mint a régebbi modellek legénysége, amelyeken sokszor 300 vagy annál több katona is szolgált. A 180 méter hosszú hajón 80 rakéta, két 155 mm-es gépágyú, ami akár 130 kilométerre is elvisz, és két 30 mm-es géppuska található. Elméletileg bárhonnan érkezhet támadás, a DDG-1000 minden csapás ellen fel van fegyverkezve, jöjjön az a vízből, levegőből vagy a szárazföldről. Sőt, két helikoptert vagy egy helikoptert és három drónt is képes magával vinni a szárazföldi bevetésekhez.

Az egésszel tényleg csak annyi a probléma, hogy a formabontó tervezésnek köszönhetően nem teljesen biztos, hogy stabil a hajótest szerkezete. Egy normál testhez képest, mintha pont fordítva állna, ami időjárásbeli nehézségek során akár komoly problémát is okozhat a hajó egyensúlyának. Egy korábbi előadás során, amiben a haditengerészet bemutatta a DDG-1000 dizájnját, arról volt szó, hogy a tradicionális hajótest forma jobban megfelelt volna a célra, ugyanis nem egyértelmű, hogy mekkora rizikóval jár az új alak. Természetesen a 2007-es beszámoló óta elég sok idő eltelt, így nem tudhatjuk, mire jöttek rá azóta az építészek.

A haditengerészet szóvivője egyelőre nem kívánt megszólalni az ügyben, így tényleg csak abban reménykedhetünk, hogy megoldották a problémát, ugyanis az eddig elkészített három hajó összesen 11,9 milliárd dollárt emésztett fel. A fejlesztést kritikus szemmel nézők meg is jegyezték, hogy ilyen árak mellett okosabb döntés lett volna, több, régi fejlesztésű hadihajó vásárlása.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez