Az amerikai Nemzeti Levéltár tízezer oldalnyi, eddig még nem látott iratot hoz nyilvánosságra Bill Clinton elnökségi ideje alól. Olyan témákban, amelyeket egy szóval lehet jellemezni. Botrány.
A levéltár pénteken hozta nyilvánosságra az iratokat, amit az elnöki dokumentumok iránt általában érdeklődő kutatók és történészek mellett most az újságírók is nagyon vártak, ami jól mutat, hogy a közzétételről szóló előzetes híradások szinte mindegyikében szerepelt, hogy pontosan keleti parti idő szerint délután egy óra után lesznek megtekinthetőek. A nagy érdeklődés leginkább annak köszönhető, hogy azokban a Clintonékkal kapcsolatos legnagyobb botrányokról van szó.
Az iratokat egyébként a levéltári törvények értelmében már tavaly január végén nyilvánosságra kellett volna hozni, de végül csak idén kezdték el azok közzétételét, miután a Politico érdeklődni kezdett azok felől a Fehér Háznál. Azóta részletekben tették elérhetővé azokat. A most nyilvánosságra hozott tízezer oldal az utolsó adag, és azokban szerepelnek a legkényesebb témák.
Az amerikai sajtóban megjelent hírek szerint az iratok olyan ügyekkel foglalkoznak, mint a Whitewater-botrány, egy még a hetvenes-nyolcvanas évekből származó ingatlancsalási ügy, amelynek Clintonék is részesei voltak, és amellyel kapcsolatban Bill Clinton elnöksége alatt is folyt nyomozás a házaspár ellen – és amelyből kinőtt a Monica Lewinsky-botrány. Ez utóbbival kapcsolatos iratok szintén szerepelnek a most nyilvánosságra kerülő dokumentumok közt. És ott vannak még egyéb kényes ügyek: Clinton sokat kritizált elnöki kegyelme a csalással vádolt Marc Rich milliárdosnak, amit elnökségének utolsó napján adott ki, valamint Vince Foster fehér házi tanácsadó öngyilkossága.
Ezen kívül most, hogy Hillary Clinton a 2016-os elnökválasztásra készül, különösen nagy érdeklődéssel fogják olvasni az újságírók és politikai ellenfelei azokat az iratokat, amelyek fehér házi ténykedésével foglalkoznak, különösen szerepére a Clinton-elnökség sikertelenül végződött egészségügyi reformjában. Valamint Hillary Clinton 2000-es szenátusi kampányáról szóló adatokat is lehet majd találni a dokumentumok között.
A botrányokon kívül is lesznek még érdekességek az Oklahoma Cityben történt bombamerényletről, a melegek katonaságban betöltött szerepéről szóló vitákról, a nemrég a Legfelsőbb Bíróság tagjának választott Elena Kaganról – és Oprah Winfreyről, a talk-show királynőjéről.
Mindenki készüljön fel arra, hogy az elkövetkező napokban egymás után érkeznek majd az új információk, ahogy az újságírók áttúrják magukat a tízezer oldalon, kiszemezgetve a legérdekesebb részleteket.