Obamát ismét korábbi minisztere bírálta

Nem várt helyről kritizálták, immár nem először, Barack Obama védelmi politikáját. Leon Panetta, a USA Today-nek adott interjújában beszélt bíráló hangnemben arról, hogyan kezeli a jelenlegi kormányzat az aktuális biztonságpolitikai szituációt. Véleménye szerint az elnök akkor „tért le a helyes útról”, amikor nem hallgatott rá és Hillary Clintonra, és nem fegyverezte fel a szíriai lázadókat, valamint a vegyi fegyverekre vonatkozó határvonalát (red line) sem sikerült betartatnia.

Leon Panetta Obama kabinetjének második védelmi minisztere volt, előtte pedig a CIA igazgatójaként dolgozott. A vele készített interjú apropója új könyvének megjelenése volt, melyben szintén kemény szavakat használ korábbi főnökével szemben. Az elhangzottak időzítése egybeesett Bobby Jindal, louisianai kormányzó washingtoni látogatásával. Jindal, akit többen a republikánus elnökjelöltségre is esélyesnek tartanak, egy konzervatív think tank rendezvényén mondott beszédet a fővárosban. Ahogy a Washington Post is kiemeli Panetta kijelentései kapóra jöttek számára, és nem is kellett mást tennie, mint tőle idéznie, illetve az általa elmondottakra utalnia. Ezt meg is tette, és hangsúlyozta, hogy a kritikának jóval nagyobb súlya van, ha olyanoktól érkezik, akik belülről is ismerik az aktuális vezetést.
Természetesen korábbi elnököknek is voltak bírálói saját táborukból. George W. Bush vagy Bill Clinton is szembenézett hasonló nehézségekkel, de a lojalitás ilyen mértékű hiánya ezekben az esetekben nem mutatkozott meg. Ahogy utaltam rá Panetta nem az első a sorban: Robert Gates vagy Hillary Clinton szintén a közelmúltban kritizálták az elnök nemzetközi fellépését. Mindezt annak ellenére, hogy Obama se jutalmazza kevésbé a lojalitást, mint elődei, viszont az ő esetében hiányozhat az a fajta személyes kötődés, mely korábbi segítőit arra késztetné, hogy később is kiálljanak mellette. Továbbá egy másik szemszögből nézve a dolgot, a hűség nem fogja eladni a könyveket (Gates vagy Panetta esetében), valamint az Obamától való elhatárolódás manapság taktikai húzásnak is számít (Hillary Clinton 2016-os terveire gondolva.)
Obama leghűségesebb szócsöve talán Joe Biden alelnök mostanság, aki egy múlt heti beszédében elítélte a korábbi kormányzati vezetők által megjelentetett bíráló könyvek gyakorlatát. A kijelentést viszont beárnyékolták Biden egyéb megjegyzései, melyekben negatív véleményt formált az Egyesült Államok közel-keleti szövetségeseivel szemben, amiért később bocsánatkérésre is kényszerült.
Bármi legyen tehát az elkötelezettségre, lojalitásra való hajlandóság hátráltatója az Obama-kabinet esetében, a republikánusoknak csak előnyére válhat.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez