Így ne írjon önéletrajzot a Google HR-főnöke szerint

És ha valaki, akkor Laszlo Bock nagyon jól tudja, hogy mik azok a hibák, amik azonnal a kukába küldik a álláskeresők önéletrajzait. Íme, öt alapvető hiba, amit minden áron el kell kerülni, ha azt akarja, elolvassák a HR-esek a nagy gonddal elkészített önéletrajzát.

Bock – aki egyebek mellett a General Electric HR-es alelnöke is volt – már 15 éve olvassa az önéletrajzokat. Elmondása szerint már legalább húszezer ment át a kezén, és ez alatt folyamatosan találkozott ugyanazokkal a hibákkal, amelyek ugyan nem nagyok, de képesek arra, hogy egy egyébként megfelelő jelölttel még csak ne is foglalkozzanak egy cégnél, és önéletrajza azonnal a kukába kerüljön.

Bock a LinkedIn oldalán tette közzé listáját az öt legnagyobb hibáról, amit el lehet és elszoktak követni az emberek.

1. Helyesírási hibák és elgépelések
“Halálosak, mert a munkaadók az oda nem figyelés jeleként értékelik.” Bock szerint bármilyen furcsának is tűnik, rendszeresen előfordulnak helyesírási hibák az önéletrajzokban -egy felmérés szerint 58 százalékban vannak. Ez azért fordulhat elő, mert aaz emberek sokszor átírják önéletrajzukat, hogy az minél jobb legyen és egy idő után már nem veszik észre a hibákat. Azt javasolja, alulról felfelé olvassuk el a szöveget, akkor könnyebb észrevenni azokat.

2. Túl hosszú
Egy oldal, tíz év munkatapasztalat. Bock szerint ez a megfelelő hosszúság, a túlságosan bő lére eresztett szövegeket nem olvassák el rendesen. Az önéletrajzzal az a cél, hogy az álláskereső bejusson az interjúra, nem az, hogy az alapján azonnal felvegyék, ezért csak a leglényegesebb információknak kell benne szerepelnie, röviden, tömören.

3. Forma
Minél egyszerűbb, tisztább, annál jobb, hacsak nem designernek vagy valamilyen művészeti állásra jelentkezik. Fekete betűk, legalább tízes nagysággal, fehér alapon, semmi csicsa.

4. Bizalmas céges adatok megosztása
Bock elmondása szerint a Google belső vizsgálata alapján az önéletrajzok nagyjából tíz százalékában szerepelnek a jelentkező volt munkahelyéről származó belső, bizalmas adatok. És ezeket a jelölteket alapból elutasítják, mert nem akarják, hogy a céges titkait a versenytársaik kapják meg. Bock tanácsa a “New York Times teszt”. Az álláskeresőnek arra kell gondolnia, akarná-e látni a kérdéses információt a Times weboldalán látni a neve mellett. Ha nem, ne írja be az önéletrajznak.

5. Hazugságok
Ez ugyan teljesen egyértelműnek tűnik, mégis rendszeresen előfordul, pedig “soha, soha, soha nem éri meg” – írja Bock. Már csak azért sem, mert az internet korában nagyon könnyen le lehet bukni, és a hazugságok egész életen át követik az embert, a következő állásinterjúra is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez