1955. szeptember 30-án halt meg James Dean amerikai színész
James Byron Dean néven született 1931. február 8-án az indianai Marionban. Hat éves volt, amikor Santa Monicába, Kalifornia államba költözött a szüleivel. Jimmy apjához sosem állt túlságosan közel, csak anyjához, aki értékelte lázadó és bonyolult lelkű fiát. A középiskola után beiratkozott a Santa Monica-i Kollégiumba, de hamarosan átiratkozott Los Angelesbe, a University of Californiára, dráma szakra, aminek köszönhetően sikerült végleg összevesznie az apjával. 1951 januárjában azonban otthagyta az egyetemet, és onnantól kezdve csakis a színészi karrierjére koncentrált.
A siker kezdetben elkerülték. Első szerepét egy Coca Cola-reklámban kapta, és kereskedelmi televízióban kezdte statisztaként. Majd barátja James Whitmore tanácsára elköltözött New Yorkba, ahol filmekben és színpadon lépett fel, és emellett buszsofőrként dolgozott. Ezek után a híres Actors Studio növendéke lett, filmekben és Broadway-darabokban játszott, és kisebb statiszta szerepeket kapott. 1953-ig nem sikerült kitörnie, amíg Elia Kazanfel nem figyelt rá, és annak ellenére, hogy a szeszélyes jellemű Dean emberileg nem nagyon volt neki szimpatikus, felkérte Cal Trask szerepére az “Édentől keletre” című Steinbeck-regény megfilmesítéséhez. Nem sokkal később meg kapta Jim, az örökké lázadó fiú szerepét a Haragban a világgal című Nicholas Ray művében. Partnere Natalie Wood volt. Halála évében még leforgatott egy filmet, Az óriást, ami szintén nagy siker lett, és olyan színészekkel játszott együtt, mint Elizabeth Taylor, Rock Hudson vagy Dennis Hopper.
Dean halálát az autók iránti szenvedélye okozta. Egy különleges, 130-as számot viselő, ezüstszürke Porsche 550 Spyder volt a kedvence. 1955. szeptember 30-án egy autóverseny helyszínére tartott, amikor Paso Robles közelében közel 185 kilométeres sebességgel belerohant egy útkereszteződésben egy másik autóba. Dean eltörte a nyakát, az állát, mindkét karját és lábát, valamint súlyos belső sérüléseket is szerzett. 17:59-kor szállították kórházba, ahol szinte azonnal halottnak nyilvánították.
Mindössze három nagy mozifilmben szerepelt, mégis két Oscar-díj-jelölést kapott. Az óriás című film volt, ami miatt Oscar-díjra jelölték 1956-ban – ezzel pedig a mai napig ő az egyetlen színész, akit posztumusz két különböző filmért is díjazni akart az Akadémia.