Párharcok a Szenátusért 1.

Alig egy hónap választja el az Egyesült Államok szavazópolgárait, hogy voksukkal megválasszák, történelmi távlatból tekintve, országuk 114. Kongresszusát. A jelenleg megosztott többségű törvényhozást tekintve igazán reális esély a felsőházban mutatkozik arra, hogy lényegesen változzanak az erőviszonyok.

A Szenátus 36 pozíciója kerül megmérettetésre november 4-én, ebből azonban 24 hely gyakorlatilag eldőltnek látszik, hiszen ezeknél a közvélemény-kutatások legalább 90%-os esélyt adnak valamelyik jelöltnek (közülük egy végeredmény 100%-osan biztosnak tekinthető, hiszen Alabamában Jeff Sessions ellen senki nem indult el a demokrata oldalról.) Így a maradék 12 párharc döntheti el, lesz-e 8 év után újra republikánus többség mind a két házban.
A magasabb szintű tisztségeket betöltő szenátorok közül Mitch McConnell a legrangosabb azok közül, akiknek idén meg kell védeniük pozíciójukat kihívójukkal szemben. McConnell a Szenátus republikánus párti kisebbségének vezetője 2007 óta, és Kentucky államban immár öt alkalommal választották be a törvényhozás felsőházába. Ellene indul demokrata színekben az az Alison Lundergran Grimes, aki ellenfele első megválasztásakor még nem töltötte be a 6. életévét. Érdekesség, hogy bár Kentucky mind a két jelenlegi szenátora republikánus (és a 6 alsóházi képviselőjük közül is 5 a konzervatív párt tagja), az állami vezetés legfontosabb tisztségeit demokraták töltik be. Ilyen pozíciót foglal el jelenleg Lundergran Grimes is, aki Kentucky államtitkára, és már az apja is töltött be az államban képviselői posztot.
Kettejük párharca, bár nem lefutott, de McConnell jelenleg biztosan vezet. A demokratáknak azonban általánosságban véve fontos lehet, hogy a Szenátus legrangosabb republikánus politikusával szemben egy életképes jelöltet tudtak kiállítani. Lundergran Grimes egyáltalán nem indult esélytelenként. Az előválasztást 2014 májusában gond nélkül söpörte be, és ekkor még fej-fej mellett volt McConnellel szemben. A Szenátus kisebbségi vezetőjének azonban legalább akkora lendületet adott a párton belüli győzelme. Itt előzetesen még a Tea Party szárny jelöltjét, Matt Bevint is veszélyesnek tartották rá, ehhez képest a szavazatok több mint 60%-ával sokkal simábban sikerült nyernie.
Ezt követően, június óta McConnell és Lundergran Grimes összevetésében egyre inkább előbbi javára kezdett billenni a mérleg nyelve. A nyáron állandósulni látszó 2 százalékpont körüli előny szeptemberre 5 pontnyi, egyértelmű republikánus vezetésre fordult. Ha McConnell végül realizálni is tudja ezt az előnyt egyáltalán nem mindegy mekkora különbséggel képes megőrizni helyét a Szenátusban. Amennyiben kihívójának sikerül eléggé megingatnia szenátori székét, az rányomhatja a bélyegét McConnell politikai súlyára a következő években, és nagyobb esélyt vetít elő a demokratáknak, hogy 2016-ra javítsanak megítélésükön az államban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez