Az amerikai időjárási radarképeken egy furcsa felhő bukkant fel, amit nem egy időjárási esemény okozott, hanem több millió királylepke.
Az amerikai meteorológiai intézet (US National Weather Service ) a Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra a lepkerajról készült radarfelvételt, amin a vándorló pompás királylepkék raja látható, egészen véletlenül egészen egy lepkéhez hasonló formát hozva létre. A hatalmas kiterjedésű “lepkefelhő” Illinois és Missouri államok felett volt látható, ahogy lassan dél felé mozog.
A lepkék a meteorológusok szerint nagyjából 1500 méter magasan szálltak dél felé, céljuk, Mexikó felé, ahol a telet szokták tölteni. A pompás királylepkék (Danaus plexippus, egyéb magyar nevén nagy bűzlepke vagy amerikai királylepke) a nyarat az Egyesült Államok és Kanada határvidékén töltik, és télen Mexikóba vándorolnak.
Az még mindig rejtély, hogy a lepkék honnan tudják, hogy merre kell repülniük. Életciklusuk ugyanis mindössze pár hónap, és mindannyian először teszik meg a több ezer kilométeres utat Mexikóba, vagy onnan vissza.
A királylepkék száma az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent, és több szervezet is kezdeményezte, hogy nyilvánítsák veszélyeztetett fajnak. Tavaly negatív rekordnak számító 33 millió példányt számoltak össze mexikói telelőhelyükön, amit 2008-ban az ENSZ a világörökség részévé nyilvánított.