Az alább látható grafikon az elmúlt 24 órában bejárta az internetet. Az érdeklődést megérti, ha tanulmányozza az alábbi grafikont. Végtelenül nyomasztóak az adatok, de talán a legrosszabb az egészben az a trend, amiről nem tudhatjuk, hogy valaha meg fog-e változni.
Az ábrán azt láthatjuk, hogy milyen mértékben osztódik el az a pénzösszeg, amelyet az Egyesült Államok profitált olyan korszakokban, amikor a gazdasága valamilyen okból kifolyólag megugrott. A piros szín jelöli a leggazdagabb 10%-ot, a kék pedig az ország többi részét.
Mint láthatjuk, korábban főleg az említett 90% profitált a gazdasági növekedésekből, aminek természetesnek kéne lennie, ugyanis a 90% egészen nagy része egy országnak (de bárminek). Ez a fajta trend egészen a ’80-as évekig tartott, amikor is jött egy óriási változás. Bár látható, hogy efelé haladt a dolog, de az adatok közötti különbség drámai.
Ha feltesszük, hogy a korábbiakhoz hasonlóan folytatódik az akkor még lassú változás, akkor esetleg egy kiegyenlítődést láthattunk volna a két csoport között (ami szintúgy igazságtalan lett volna, csak talán egy fokkal kevésbé). Azonban néhány év leforgása alatt a körülbelül 57-48 állásról a 80-20-ra ugrottunk, ráadásul a másik fél javára. Tehát a gazdasági növekedésnek köszönhető anyagi javak 80%-a köt ki a majdnem 320 millió főt számláló ország 10%-ánál és mindössze 20% megy a maradék ~288 millió embernek.
Mivel a legutolsó adatok 2012-ről szólnak, azt nem tudhatjuk, hogy mit várhatunk a jövőtől, de amennyiben nem következik be ugyanakkora változás, mint a ’80-as években, az átlagos amerikai család egyre kevesebbet kap majd abból, amit az ország, tehát ők, megtermelnek.