A Egyesült Államokból ötven éve világhódító útjára indul “Drogellenes háború” teljes kudarc volt, és a kábítószerproblámára csak a dekriminalizáció a megoldás.
Ezt állítja több volt államfőből, aktivistából és politikusból álló Globális Drogpolitikai Bizottság (Global Commission on Drug Policy), amelynek legújabb jelentését kedden mutatták be New Yorkban. A bizottság szerint be kell látni, hogy a kábítószerek és droghasználók büntetése teljes kudarc volt, és bár már korábban is arra szólították fel a világ kormányait, hogy ne alkalmazzanak jogi szankciókat a használók ellen, mostani jelentésükben még tovább mentek és azt javasolták, kormányzati ellenőrzés alá kell helyezni a drogpiacot, és törvényi keretek közé kell vonni a drogkereskedelmet.
Fernando Henrique Cardoso egykori brazil elnök, a bizottság vezetője kijelentette: engedni és bátorítani kellene, hogy a kormányok kísérletezzenek egyes drogok legalizálásával, aláásva ezzel a szervezett bűnözői csoportok hatalmát, amelyek jelenleg az illegális kábítószerek kereskedelmével tartja fenn magát.
Richard Branson brit milliárdos, a bizottság egyik tagja egy olyan vállalkozáshoz hasonlította a drogellenes háborút, ami ötven éve egyre rosszabbul és rosszabbul teljesít, és amit meg kell változtatni. Portugáliát hozta fel példaként, ahol 2000-ben dekriminalizálták a droghasználatot, radikálisan megváltoztatták a birtoklással kapcsolatos jogszabályokat, és ahol azóta jelentősen csökkent az intravénás droghasználat miatti HIV-fertőzések száma, viszont nőtt azoknak a száma, akik orvoshoz fordultak, hogy megszabaduljanak függőségüktől. “Egészségügyi és nem bűnügyi problémaként kell kezelni a drogproblémát” – jelentette ki Branson, aki szerint a leghatékonyabb megoldás, ha a kábítószereket az alkoholhoz és a dohányhoz hasonló kormányzati jogi ellenőrzés alá helyezik.
A drogok dekriminalizálását követelik New Yorkban
(Visited 1 times, 1 visits today)