Miközben egy világháború kapujában állunk és a feszültség hidegháborús méreteket ölt, Obama külpolitikája meglepően erőtlen és passzív volt az elmúlt hetekben.
Irakban évek óta először amerikai repülős egységeket vetettek be, a helyi kormány szétesőben, egy amerikai újságírót pedig lefejeztek Szíriában, ahol a helyzet minden perccel egyre aggasztóbb. Háború dúlt Izrael és a Hamász között, eközben Oroszország megszállta Ukrajnát és ha ez még nem lenne elég, Líbia újra kaotikus állapotok közé került.
Ebben, az amúgy is pattanásig feszült helyzetben nagyon rosszul jött ki Obama csütörtöki megszólalása, amikor az Iszlám Állammal kapcsolatos megoldásokról volt szó. “Egyelőre nincs tervünk” – mondta az amerikai elnök.
Bár Obama szavai kétségtelenül őszinték voltak, így legalább elmondható, hogy nem akart senkit félrevezetni sokatmondó, üres frázisokkal, mégis, egy ilyen megszólalás nem egy magabiztos, cselekvésre kész elnököt sejtet, miközben a világ kétségek közt vergődik.
“Ha az elnöknek nincsen terve, talán új elnökre van szükségünk” – mondta egy republikánus képviselő pénteken. Természetesen nem ez volt az egyetlen támadás, amit republikánus oldalról kapott Obama; “az elnök egyik krízistől a másikhoz vetődik, így mindenhol egy lépéssel le van maradva” – mondta egy másik képviselő, Rick Perry.
Dan Pfeiffer, tanácsadó a Fehér Házban elmondta, hogy “Nem lehet siettetni a megoldást, inkább jól csináljunk, mint gyorsan. Az előbbire már volt példa Bush elnöksége alatt és abban egyetérthetünk, hogy az a hozzáállás nem volt túl sikeres.”
Ezen a héten Obama megmutathatja összetartó és vezető erejét, amikor európai vezetőkkel tárgyalnak a jelenlegi krízisekről. Ezután pedig John F. Kerry külügyminiszter indul a Közel-Keletre, hogy potenciális partnerekkel tárgyaljon. Kerry elmondta, hogy önmagában nem elég a bombázás, segíteni kell azokat az iraki és szír ellenzéki erőket, akik a frontvonalon néznek farkasszemet az ISIS-el.
David Kennedy, a Stanford Egyetem történésze elmondta, hogy a második világháború óta egyfajta elvárás az amerikai kormánytól, hogy kézben tartsa a globális helyzetet, de ez egyre kevésbé lehetséges manapság.
Több tisztviselő is megpróbálta rendbehozni a helyzetet, amit Obama csütörtöki megszólalása váltott ki, szerintük az elnök csupán őszinte volt és jelenleg egy hosszú távon is működő megoldást keres. Az Iszlám Állam túl messzire ment, túl sok területet foglalt el, amit nem tud majd kontrollálni és több ellenséget szerzett, mint ami még fenntartható lenne, így a környező országokkal és erőkkel együttműködve tud igazán segíteni a helyzeten az Egyesült Államok.
Obama pénteken beszélt arról, hogy jelenleg a “régi rend” szétesését láthatjuk a Közel-Keleten, amelyről már régóta tudjuk, hogy fenntarthatatlan. Az “új rend” pedig még nem született meg, így jelenleg a kettő között ingázik a régió, de – amerikai segédlettel – “túl fogunk jutni ezeken a nehéz időkön, ahogyan az a múltban is sikerült.”
Kennedy szerint Obama, amellett, hogy próbál valamit kezdeni a jelenlegi krízisekkel, meg akarja változtatni azt az elképzelést, hogy egy amerikai elnök mit képes véghezvinni. “Szinte lehetetlen elképzelés az, hogy a mai világban legyen egy tökéletes terv, ami minden helyzetre megoldást nyújt. Obama szeretné tudatni az emberekkel, a világgal, hogy az Egyesült Államok nem tud mindent kontrollálni, ez az elvárás teljesíthetetlen.”