Rekordszámú, összesen 57 millió amerikai, vagyis a teljes népesség 18,1 százaléka többgenerációs családokban élt 2012-ben. Ez a duplája az 1980-ban mért adatoknak- derül ki a Pew Kutatási Központ legújabb felméréséből. A tömeges összebútorozásnak a 2007 és 2009 közötti gazdasági recesszió volt az alapvető oka.
A többgenerációs családi modellben élők többsége 25 és 34 év közötti fiatal, ennek a generációnak az aránya ugrott meg leginkább az elmúlt három évtizedben. A kutatási adatok szerint most durván minden negyedik fiatal (23,6 %) él a szüleivel, nagyszüleivel egy fedél alatt, míg 2007-ben ez az arány 18,7%, 1980-ban pedig csak 11% volt.
A történelmi hagyományoknak megfelelően eddig a legidősebb amerikaiak éltek többgenerációs modellben, hiszen a családtagjaik gondoskodtak róluk. A trend azonban megfordult: az utóbbi években a fiatal felnőttek azok, akik nem költöznek el otthonról. Míg 2012-ben a 85 éves vagy annál idősebb amerikaiak 22,7%-a élt együtt a fiatalabb családtagokkal, addig a 25-34 éves korosztály tagjai közül 23,6% lakott együtt a szülőkkel, nagyszülőkkel. A kutatás arra is rámutatott, hogy az otthonragadt fiatalok többsége férfi: a 2012-es adatok szerint a fiatal férfiak 26%-a, míg a fiatal nők 21%-a élvezi még mindig az édesanyja főztjét, vagyis a „mamahotel” kényelmét. Más korosztályokban azonban inkább a nők választják a többgenerációs családi együttélést.
A folyamatot jelentős mértékben a gazdasági válság befolyásolta, hiszen a recesszió alatt a 25-34 éves korosztály tagjai közül sokan vesztették el az állásukat, az alulképzettek pedig nehezen tudnak elhelyezkedni. Ez azonban nem magyarázza meg teljességében azt, hogy harminc év alatt miért emelkedett rekordmagasságba azoknak a fiatal felnőtteknek az aránya, akik még mindig otthon laknak. Az egyik válasz az, hogy ez a korosztály az elődeitől eltérően sokkal később fejezi be a tanulmányait, és sokkal később házasodik. A másik ok az, hogy 1980 óta szignifikánsan átalakult az Amerikai Egyesült Államok etnikai összetétele. Míg 1980-ban a faji és etnikai kisebbségek a teljes népesség 20 %-át tették ki, addig 2012-ben már 37% volt ez az arány. Az etnikai kisebbségek körében általában jellemző többgerenációs családi együttélés, és mivel a 70-es évek óta folyamatosan emelkedik a kisebbségekhez tartozók száma, így ez a családmodell is egyre elterjedtebb. A 2012-es adatok szerint spanyol ajkú és az afro-amerikai lakosság tagjai közül minden negyedik él nagycsaládban, de a legnagyobb arányban (27%) az ázsiai-amerikaiak élnek ebben a családmodellben.