A rendőrségnek nincsen joga átnézni egy letartóztatott ember okostelefonját külön bírósági engedély nélkül – döntött egyhangúan az alkotmánybíróság szerepét is betöltő testület, a magánélethez való jogot a rendfenntartó érdekei fölé helyezve.
A kilenctagú bíróság még április végén tartott meghallgatást arról, a rendőrségnek joga van-e átnézni egy letartóztatott ember okostelefonját, vagy ahhoz külön bírói engedélyre van szükség, mint egy házkutatás esetében. A testületnek az 1791-ben ratifikált negyedik alkotmánykiegészítést kell értelmezniük a 21. században, egy olyan technikai találmányra, amelyet az alapító atyák korában el sem tudtak volna képzelni.
A magánéletet védő, tisztességes nyomozati eljárást biztosító 4. kiegészítés a megalapozatlan házkutatások és lefoglalások ellen védi az amerikai állampolgárokat, amely alapján csak külön bírói engedéllyel lehet a rendőröknek kutatásokat tartani. Még letartóztatott emberek esetében is.
A bíróság úgy döntött, hogy a modern mobilok, amelyeket már inkább lehet tekinteni számítógépeknek, mint sima telefonoknak, olyan nagy mennyiségű személyes adatot tartalmaznak, amelyeket véd a negyedik alkotmánykiegészítés. Az egyhangú döntés értelmében a rendőrségeknek külön bírói engedélyt kell szerezniük ahhoz, hogy átnézzék egy letartóztatott ember telefonját.
A bíróság a hetvenes években úgy döntött, hogy a rendőrök külön engedély nélkül is átkutathatják a letartóztatott emberek ruházatát, zsebeit, cigarettásdobozát vagy pénztárcáját. A rendvédelmi erők szerint a telefon beletartozik ebbe a körbe, de ellenzői szerint semennyire sem összehasonlíthatóak – jogvédők hasonlata szerint egy okostelefon az emberek “hordozható háza”, aminek átkutatásához külön parancs kell.
Az indoklásban a bíróság elismerte, hogy a testület döntése megnehezíti a rendfenntartó erők dolgát, de mint írták: “a magánélethez való jog védelme áldozatokkal jár”. “A bírósági kutatási engedély nem egy kellemetlenség, hanem alapvető része a kormányzat működésének” – közölték.
A kérdés azért is volt lényeges, mert az Egyesült Államokban évente több mint tízmillió embert tartóztatnak le ilyen-olyan indokokkal, és az emberek 90 százalékának van mobiltelefonja, és ha a rendfenntartó erők akarata érvényesült volna, akkor egy rendőr külön engedély nélkül átnézhette volna mondjuk egy gyorshajtás miatt őrizetbe vett ember okostelefonját.