Hadsereggé váló rendőrség fenyegeti az amerikai kisvárosokat


foto: Jacob Langston

Egyre több és több kis helyi rendőrség él azzal a lehetőséggel, hogy olyan, a katonaságnak kifejlesztetett eszközt – gránátvetőket, gépkarabélyokat, és páncélozott teherautókat – szerezzen be, amelyre sokak szerint semmi szükségük nincsen.

A problémára az elmúlt években figyelt fel igazán az amerikai közvélemény, miután jogvédő aktivista és több újságíró is foglalkozni kezdett a sokak számára ijesztőnek számító, egy-két évtizede elkezdődött, de csak az utóbbi pár évben felgyorsult folyamatra. most a New York Times közölt egy beszámolót egy 250 ezres wisconsini kisváros, Neenah esetéről, ahol a helyi lakosok kezdtek el kampányolni az ellen, hogy a városi rendőrség katonai harci eszközökkel fegyverezze fel magát, mert szerintük semmi szükség nincsen rá.
A Times cikke szerint az amerikai védelmi minisztérium az elmúlt években több tízezer gépfegyvert, 200 ezer darab tölténytárat, több ezer terepmintás álcaruhát és éjjellátó készüléket, valamint t9bb száz hangtompítót, páncélozott járműveket és repülőket adott kis helyi rendőrségeknek. A cikkben szereplő Neenah városa, ahol öt éve nem történt gyilkosság, például egy nagy páncélozott teherautót szerzett be.
A településen azonban többen is kikeltek a helyi rendőrség beszerzése ellen. Szerintük egy olyan probléma ellen fegyverezik fel a rendőröket, amely nem is létezik. A rendőrségen belül is többen elismerik, hogy “a legrosszabb helyzetre” készülnek fel, amely “talán soha nem fog megtörténni”, de szerintük mindenre fel kell készülniük.
Jogvédők azonban arra a tényre hívják fel a figyelmet, hogy a kis rendőrségek amint ráteszik a kezüket új játékszereikre, késztetést éreznek arra, hogy használják is azokat, ha kell, ha nem. A számok azt mutatják, hogy amint több SWAT (rendőrkommandó) csapata lesz egy rendőrségnek, rögtön több SWAT-stílusú rajtaütést hajtanak végre, és egyre inkább mindennapos letartóztatásokat is egyébként szükségtelen kommandós akcióként végeznek el.
A Times cikke szerint a közvélemény egyre fenyegetőbbnek érzi a rendőrség “elkatonásodását”. Neenah lakói már nyíltan ellenzik, hogy az eredetileg a hadseregnek szánt fegyverekkel és eszközökkel szereljék fel a városi rendőrséget, míg Maine állam egyik megyéjében sikerült is elérniük a helyi lakosoknak, hogy a megyei seriff visszavonja igénylését egy aknatámadások kivédésére felkészített páncélozott autó beszerzésére.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez