Az amerikai főváros egyik legismertebb látványosságának számít az egyszerűen elegáns obeliszk, ami három év után először látogatható a 2011-es földrengés után. Ez alkalomból a National Journal készített összeállítást az 1848-ban építeni kezdett emlékműre érkezett tervekből, amelyek között van néhány igencsak érdekesre sikerült darab is.
Az Amerikai Egyesült Államok első elnökének – és a brit hadsereget a függetlenségi háborúban megverő kontinentális hadsereg fővezérének – tiszteletére emelet hatalmas obeliszk a főváros és egyben az ország egyik legismertebb turistalátványossága. Ezt bizonyítja az is, milyen sok filmben nézhettük végig pusztulását, legyen szó földönkívüliek inváziójáról, vagy egy természeti katasztrófáról. 2011 augusztusában aztán egy nagyon is valódi földrengés rázta meg az építményt, ami ugyan állva maradt, de olyan súlyos károkat szenvedett, hogy három évig tartott a sérülések kijavítása. Az emlékmű május 12-én nyitotta meg újra kapuit a látogatók előtt, és az alkalom kapcsán a National Journal mutatta be, hogy a szó szerint egyszerűen gyönyörű építményre milyen tervek születtek a 19 század közepén.
Az emlékművet egy 1833-ban kifejezetten a látványosság megalkotására létrehozott magánszervezet kezdte el építeni, amely 1845-ban fogadta el az arról szóló tervet, Robert Mills alkotását, amely az eredeti tervek szerint egy egészen kicsit másként nézett volna ki. A tervek szerint a három évvel később építeni kezdett obeliszk magasabbra, hatszáz lábnyira tört volna, és azt 30 darab, száz láb magas oszlopokkal megtámasztott pantheon övezte volna. És nem lett volna a tetején piramis.
De a végül elutasított tervek még “érdekesebbek” lettek volna. Ez például William Wallace tervezte. George Washington egy földgolyón áll.
Ez pedig egy neogótikus stílusban készített terv az emlékműre.
És három másik tervezet.
Az eredetileg elfogadott Mills-féle terv aztán végül nem valósult meg. Az emlékmű építése magánpénzből nem valósult meg – a források elapadása miatt az építkezés 1854-ben leállt. Végül a kongresszus egy 1876-os döntése alapján az adófizetők pénzén folytatták az építkezést – átdolgozott tervekkel. Ez volt az egyik:
A döntéshozók azonban végül a lehető legegyszerűbb design mellett döntöttek, és az emlékmű egy egyszerűen elegáns obeliszk lett. Magassága 555 láb és 5,125 inch lett – tízszer annyi, mint az obeliszk szélessége az alapoknál (55 láb és 1,5 inch. A tetejére pedig egy 300 tonnás márványpiramis került, egy alumíniumból készült “zárósapkával”. Elkészültekor, 1885-ben a világ legmagasabb építménye volt, megelőzve a kölni katedrálist.