Mi az oka az 1-es típusú cukorbetegség rejtélyes növekedésének

Ismét kimutatták, hogy a cukorbetegség 1-es és 2-es típusának előfordulási gyakorisága elég gyors tempóban növekszik a fiatal amerikaiak körében. De az 1-es típusú cukorbetegség terjedése továbbra is rejtély, írja a psmag.com

Forrás: capturelifeinaction

Az 1-es típusú cukorbetegség, más néven inzulinfüggő diabetes, az ún. autoimmun betegségek egyike, amelynek lényege, hogy a szervezet lassan elpusztítja hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket.

Ahogy a vagány cimkével ellátott cukros energiaitalok terjednek a fiatalok körében, úgy terjed a cukorbetegek száma is. A köztudatban a sok cukros étel és ital okozza a cukorbajt. Az már bizonyított tény, hogy nem hibáztathatjuk a magas cukortartalmú étrendet a teljes generáció cukros kórja.

Nézzük az adatokat: 2001-ben tízezerből, átlagosan tizenöt húsz év alatti fiatalkorúnál diagnosztizálták a az 1-es típusú cukorbetegséget. Nyolc évvel később, 2009-ben ez a szám tizenkilencre ugrott. A 2-es típusú cukorbetegség is nőtt ebben az időszakban, 3,4 cukrosból 4,6-ra.

A Journal of the American Medical Association oldalon megjelent egy analízis, amely több milliós orvosi feljegyzés alapján készített elemzésből származik. A kutatás során öt államot és néhány indián rezervációt vizsgáltak, és a cukorbetegség azon típusát, amelyet az anyák által örökölhetnek a gyermekek, kizárták.

Szóval, hol a hiba? Dana Dabele a University of Colorado-Denver egyik professzora szerint, aki a tanulmány társszerzője, a cukorbetegség a fiatal korban mutatkozik a leggyakrabban, így nagyon nehéz nem észrevenni éveken át.

A 2-es típusú cukorbetegség növekedése, amelyet az egészségtelen táplálkozás okozhat, magyarázható azzal a sok nyomasztó dologgal amit evés közben a szánkba rakunk. Dabelea szerint „ez a típusú kór valószínűleg az elhízás-járvány eredménye”. A betegség akkor alakul ki, amikor a szövetek ellenállóvá válnak az inzulinra, amely segít szabályozni a vércukorszintet.

De az 1-es cukorbetegség növekedésének az okát nem könnyű megmagyarázni. Ez a betegség veleszületett rendellenesség, egy genetikai hajlam, melynek hatására az immunsejtek lassan elpusztítják a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Ez az autoimmun kór már gyerekkorban tüneteket eredményez, így gyakran nevezik gyerekkori cukorbetegségnek. De nem kizártak a felnőttkorban jelentkező tünetek sem. Tehát a probléma talán mindössze annyi, hogy a betegség már korábban a szervezetben van, mielőtt felszínre lép és tüneteket mutat.

Ahogy az a következő táblázatban is látható, az 1-es típusú cukorbaj növekedő tendenciát mutat az amerikai fiatalkorúak körében, függetlenül a nemtől vagy fajtól, az amerikai indiánok kivételével.

Forrás: JAMA Pediatrics

„Valószínű, hogy valami nagyon megváltozott a környezetünkben- valami, ami több megbetegedést okoz, talán már a fiatal korban.”- mondta Dabelea.

Mivel a diabétesz egy olyan betegség, amely a kiválasztott egyént egész életén át végig kíséri, így annak aránya a fiatal amerikaiak életében nagyban hozzájárul az idősebb kori egészségi állapothoz. „ Sok fiatal, akik már magukban hordozzák az 1-es típusú cukorbajt, csak felnőttkorban vállnak azzá”. Dabelea rámutatt arra is, hogy haladunk valami felé, ami még nem ismert számunkra, hiszen „ fokozottan morbidabb krónikus szövődmények” alakulhatnak
ki. Amíg nem tudjuk pontosan, hogy mi az 1-es típusú cukorbetegség okozója, addig csak a sötétben tapogatózunk annak érdekében, hogy rájöjjünk mitől növekszik az előfordulása.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez