“Fehér Sereg” – A nuer törzs sebezhetetlen serege

A „Nuer Fehér Sereg” Szudán, majd a mai nevén Dél-Szudán közép és keleti részén található, nagyobb felső-nílusi területeken élő nuer törzs tagjaiból alakuló militáns szervezet.

A „White Army” a 90-es évek elején vált igazán aktívvá, amikor a második szudáni polgárháború (1983-2005) már javában tombolt. Mintegy ellensúlyként jött létre a „dinka” többségű Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereggel (SPLM/A) szemben, amely az egyik legnagyobb déli felkelői csoportként háborút folytatott a kartúmi „arab hatás” ellen, és a törzsi gazdasági érdekek érvényesítése mellett. A nuereknek is szükségük volt saját védelemre, hogy földterületeiket, tehéncsordáikat biztosítsák a behatolókkal szemben. Nevüket a törzsi szertartásokon használt világos hamunak köszönhetik, amit magukra kennek és ettől világos, fehéres lesz a bőrük. A tudományos magyarázatok szerint, a 10. század előtt érkező fekete bőrű nuer népcsoport leszármazottai már évszázadok óta ezzel a technikával védték magukat a legyek és élősködők támadásaitól. A másik magyarázat szerint a törzs harcosai a csata előtti összejövetelek alkalmával kenték magukra a hamut, mint egy láthatatlan pajzsot ami felfogja a nyilakat, eltéríti a golyókat, legyőzhetetlenné téve őket. Hasonló példa a Mai-Mai (jelentése: Víz-Víz) rebellis milícia, Kelet-Kongó ruandai határvidékéről, amelynek tagjai vízzel locsolják be magukat a harc előtt, morális megerősítést és sebezhetetlenséget tulajdonítva a ceremóniának.

2005-ben Szudánban a kormány és a lázadó csoportok nemzetközi nyomásra békemegállapodást kötöttek. Ezután Dél-Szudán autonóm tartomány lett. Megkezdődött az újjáépítés, és a menekültek elkezdtek visszatérni. A békemegállapodás rendelkezett arról, hogy Dél-Szudán népszavazáson dönthet a függetlenségről vagy az autonóm státus fenntartásáról. Dél-Szudán a 2011. januári függetlenségi referendum után, 2011. július 9-én kikiáltotta függetlenségét Szudántól.

A dél-szudáni fiatal állam első elnöke a dinka törzsből származó Salva Kiir lett, aki alelnöknek Riek Machart (Nuer) választotta, hogy a hatalomban egyensúlyt teremtsen. A viszonylagos nyugalom nem tartott sokáig, mert a kormányzati színfalak mögött tombolt a törzsi ellentét és csak a szikra hiányzott, hogy a folyamatok újra eldurvuljanak. A dinka elnökre nagy befolyással bíró Yoweri Kaguta Museveni elnök (Uganda) javaslatára egy különleges elnöki testőrség kialakítását, kiképzését kezdték meg az ugandai hadsereg speciális egységeinek (UPDF SFC) segítségével. Érdekesség még, hogy ennek az ugandai egységnek a vezetője Brig. Muhoozi Kainerugaba tábornok, aki Museveni elnök fia. Ez a több ezer főből álló különítmény kizárólag dinka törzsből származó katonákra épült, ami rögtön félelmet és ellenségeskedést szült az elnök és az alelnök között. Meg nem erősített hírek szerint a kiválasztott és már kiképzés alatt álló 2000 fős különítményt teljes egészében lemészárolták a fehér sereg tagjai a harcok kirobbanásának idején.

A fehér seregben találunk férfiakat, nőket, tinédzser korú fiatalokat. Elszántan, fanatikusan, sokszor szervezetlenül hajtják végre támadásaikat, nem sajnálva senkit és semmit. Oda vissza megy a kegyetlenkedés és úgy tűnik, nem lehet megfékezni a további vérontást sem. Az ugandai hadsereg tevékenyen részt vesz a főváros Juba védelmében és a nuer harci tevékenységek feltartóztatásában. A szomszédos afrikai államok nyomására, nemzetközi segítséggel próbálják rendezni a helyzetet a felek között, de eddig nem jártak sikerrel. Félő, hogy az elhúzódó háborúskodás miatt kezelhetetlenné válik a menekültáradat, ami a szomszédos államokra, Ugandára, Kenyára, Etiópiára nehezedik, valamint ellenőrizhetetlenné és veszélyessé válik a terrorista aktivitás ebben a térségben is, mint ahogyan ez Kenya-keleti felében (Mombassában) történt-történik a szomáliai menekültek kapcsán. Felmerült egy a szomáliaihoz hasonló (AMISOM), afrikai katonákból álló béketeremtő misszió lehetősége is, amit egyenlőre vonakodnak elfogadni a rebellisnek kikiáltott Machar vezette erők.

dél szudán h1

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez