Tizenkétezer szomáliait toloncoltak ki Szaúd-Arábiából

Egy New-York-i székhelyű civil szervezet jelezte, hogy a szaúdi hatóságok több százan gyereket és nőt küldtek vissza a polgárháborúba és anarchiába süllyedt kelet-afrikai országba. Szomáliában több mint 20 éve tart a polgárháború. A lakosság többsége embertelen körülmények között, főként menekülttáborokban él.

A hazaküldött menekültek többsége Szomália központi régiójából származik, ahol továbbra is a radikális iszlamista al Shabab lázadó szervezet az úr. Ráadásul pont itt a legrosszabb a helyzet az egész országban, ahonnan folyamatosan menekülnek az emberek az élelmiszerhiány és a lázadók terrorja elől. A szaúdi hatóságok jelenleg országos kampányt folytatnak, hogy elkapják az illegális munkavállalókat, akiknek a döntő többsége aprópénzért dolgozik. A szaúdi vezetés szerint az illegális bevándorlók elveszik a szaúdi munkanélküliek elől a munkát, ezért kell őket visszaküldeni oda, ahonnan jöttek. A Királyságban a munkanélküliség az utóbbi időkben hatalmas méreteket öltött. Egyes becslések szerint 12%-ot is elérheti a munkanélküliek aránya az országban.

A New-York-i székhelyű IMO (The International Organization for Migration) információi szerint a szaúdi hatóságok hamarosan további 30 ezer szomáliai hazaküldését tervezik. Közben az ENSZ menekültügyi szervezete jelezte, hogy munkatársaik meglátogatják és felügyelik a szomáliaiak deportálását. A Human Rights Watch pedig felszólította az Európai Uniót és az Amerikai Egyesült Államokat, hogy gyakoroljanak nyomást a szaúdi vezetésre annak érdekében, hogy leállítsák a szomáliai menekültek kitoloncolását. Gerry Simpson a HRW menekültügyi szakértője azt mondta, hogy a szaúdi kormány jogosult arra, hogy a munkanélkülieket munkához jutassa, de gondoskodnia kell arról is, hogy a kitoloncolt menekülteket ne sodorja „életveszélyes helyzetbe”. A HRW munkatársainak sikerült néhány szomáliai menekülttel kapcsolatba lépniük, akik viszont elmondták, hogy a szaúdi hatóságok „szörnyű körülmények” között tartották őket hetekig őrizetben. Egy terhes nő a HRW-nek elmondta, hogy a szaúdiak erőszakosan választották szét férjétől, amikor elfogták őket. A repülőtéren pedig bántalmazták is. Végül a Mogadishuba tartó repülőgépen szülte meg gyermekét.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez