A világ legdurvább katonai kiképzései
Kobravérivás, téglatörés fejjel, menetelés tűzön-vízen. Ez csak néhány példa azokból a katonai kiképzésekből, melyeket bemutatunk a világ minden tájáról.
A japán harcművészetekben jól ismert a Tamesivari, ami tégla-és fatörést jelent. A dél-koreai különleges erők ezt kemény kövekkel csinálják.
A dél-koreai különleges erők antiterrorista alakulata Szöultól nyugatra gyakorlatozik.
Eközben a kínai különleges erők tagjai a fejükkel csinálják ugyanezt.
Egy oktató és tanítványai az iráni Basij hadseregből tartanak harcművészeti képzést Teherán központjában.
Különlegesen jól bánnak a késsel a közelharcban.
Vaskötélen csúszni sem egyszerű dolog.
A mexikói tengerészgyalogosok kiképzése során erre is felkészítik a katonákat.
A hadseregben a pszichológiai tréning is rendkívül fontos.
A kínai rendőrök kiképzésénél a szorongás leküzdésében van nagy szerepe, amit egyedi módszerekkel tesznek próbára.
A jóga is képezheti a pszichológiai tréning alapját.
A katonai jógacsoport egy képzési központban, egy igen ködös napon Észak-Indiában.
Egyes helyeken a hó és a hideg segít a katonáknak, hogy fizikai-és lelkierőre tegyenek szert.
A dél-koreai különleges erők télen hegyi gyakorlatokat kell végezzenek a fagyban.
A tajvani tengerészgyalogosoknak egy nagyon sziklás, köves úton kell mászniuk az újoncok előtt, mielőtt befejezik a kiképzést.
Az „Út a Mennybe” nevű tesztben, ami egy kilenc hetes intenzív kiképzés végső szakaszában vár a katonákra, végig kell kúszniuk egy sziklás, éles kövekkel teleszórt 50 méter hosszú szakaszon.
A tűzgyűrűn való átugrás már egy másik része a kiképzéseknek.
Az orosz határ menti Kínai Népi Felszabadító Hadsereg kiképzésén erre is sor kerül.
Ez a hadgyakorlat nem túl bonyolult, de elég brutális: Állj fel, vagy megütnek.
A síita harcosok gyakorlati képzése során a sivatagban nincs kegyelem Irakban.
A fehéroroszországi különleges erők a vegyi hadviselés mesterei.
A Belügyminisztérium különleges egység tagjainak néhány kemény próbatételen kell keresztülmenni, mielőtt beléphetnek a minisztérium elit „Vörössapkás” osztag néven ismertté vált titkosszolgálati kommandójába (JSO).
A kolumbiai rendőrök különlegessége a dzsungelben történő álcázás. A FARC (Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők) az egyik legfélelmetesebb gerilla hadsereg a világon.
Minden évben meghívják egész Közép- és Dél-Amerika bűnüldöző és katonai személyzetét, hogy vegyenek részt a kiképzésen.
A nicaraguai elit harcosok szintén a dzsungelben edzenek.
A képen a COE (Nicaraguai Speciális Erők) tagjai katonai álcában láthatók, egy hadgyakorlat során.
A dzsungelben zajló harcok azért fontosak, mert a katonáknak ellenséges környezetben is meg kell állják a helyüket. Az alpesi kiképzés is ebbe a kategóriába tartozik. Akár hiszik, akár nem: Ez Izrael.
Az úgynevezett „Alpina Unit” katonái Izraelben a Golán-fennsíkon gyakorlatoznak, mely Izrael és Szíria határához közel terül el. Izrael 1967-ben a közel-keleti háborúban foglalta el, aztán 1981-ben annektálta a területet, ennek ellenére a Nemzetközi Közösség az 1923-as határokat ismeri el. A stratégiailag kulcsfontosságú terület azért vált ki közel harminc éve vitát, mivel onnan Izrael területét tűz alatt lehet tartani. A szír lakosság zömmel elmenekült a Golánról. Területe körülbelül 1800 négyzetkilométer, lakosainak száma 38 900 fő.
A thai haditengerészeket arra képzik ki, hogy túléljenek a trópusi dzsungelben. 2013-ban egy közös hadgyakorlaton megtanították az amerikai katonákat kobravért inni.
Az Egyesült Államok katonái kobravért ittak a dzsungelben egy túlélési gyakorlat során thai haditengerészekkel, a „Cobra Gold 2013” nevű közös hadgyakorlat részeként. A hadgyakorlatban mintegy 13 ezer katona vett részt, hét országból: Thaiföld, Egyesült Államok, Szingapúr, Indonézia, Japán, Dél-Korea, Malajzia. A gyakorlat 11 napig tartott.
Ha valaki szeretne csatlakozni a thai haditengerészethez, mindezeken kívül bogarakat kell ennie. Ez esetben az Egyesült Államok katonái tették ezt.
Ausztráliában az Észak-Nyugati Mozgó Alakulat a nyugat-és észak-ausztráliai területeken járőrözik. Számukra elengedhetetlen a túlélés, így megtanulnak lándzsával halat fogni.
A NORFORCE által felügyelt terület több mint 1,8 millió négyzetkilométer. A haderőt jelentős számú bennszülött teszi ki (több mint 600 fő), ami az egész alakulatot egyedülállóvá teszi. A bennszülött katonák tökéletesen ismerik a vidéket, a túléléshez szükséges élelmet pedig a természetből szerzik. Halat fognak, kagylót találnak, teknős tojást, sőt még rovarokat is esznek, ha szükséges. A Norforce feladata a felderítés mellett a járőrözés, hogy leleplezzék az illegális külföldi halászhajókat és kábítószer-csempészeket, valamint az Indonéz embercsempészeket.
A fegyelem és a testtartás szintén fontos része a kiképzésnek egyes országokban. A Fülöp-szigeteken például az újoncoknak ebéd közben egy banánt kell egyensúlyozniuk a fejükön. Ha a banán leesik, akkor meg kell enni, héjastul.
A Fülöp-szigetek haderejében szolgáló nők ugyanolyan kemény megpróbáltatásokon mennek keresztül, mint férfi társaik.
Egy hasonló módszer az, mikor egy keresztet kötnek a katonák hátára, és azzal kell menetelniük. Ezzel is a megfelelő testtartást erősítik.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg katonáinak képzése során láttunk ilyet.
Egy másik fehérorosz haderő tagjainak egyensúlyát úgy tesztelik és fejlesztik, hogy füstbombák és tűz kereszttüzében kell egyensúlyozniuk.
A katonákat egyes országokban állatokkal együtt képzik ki. Ezek a holland csendőrök füstbombák között próbálnak lovagolni.
A Holland Királyi Őrség tagjai egy bemutatón 2013-ban.
Itt egy amerikai katona ugrik ki egy repülőgépből egy kutyával. Cara a kutya, és Mike Forsythe amerikai katona megdöntötte a legmagasabbról kiugró férfi-kutya bevetés rekordját. 9174 méter magasból ugrottak.
A német különleges erőknek össze kell tudni rakni a fegyvert a víz alatt, lélegzetvisszafojtva.
A katonai kiképzés persze nem mindig olyan merész, mint gondolnánk. Ezek a libanoni katonák például virtuális valóság segítségével gyakorlatoznak, hogy még véletlenül se sérüljenek meg. Na és persze nem fogy a lőszer sem.
(Fotó:GettyImages, Reuters)