Kötelező újrahasznosítás gyerekekkel Üzbegisztánban?
Miután tavaly komoly előrelépést tett Üzbegisztán, hogy felszámolja a gyermekmunkát a gyapotföldeken, újabban papír-, és vasgyűjtéseken kell szorgoskodniuk az apró kezeknek. Ha valaki nem teljesíti a tervet, azt fel is függeszthetik – állítja a Szabad Európa Rádió.
Nem engedték iskolába járni a nyolcéves kisfiút, amiért nem tudta beszolgáltatni az előírt (első-harmadik osztályosoknak 30, nagyobbaknak 43 kg) vasat, panaszolja egy apa a Mirzahul körzetbeli Jizzax-ból. Elmondása szerint akkor is ez történik, ha csak egy kilóval hibádzik a mennyiség. Bár a helyi iskola és a hatóságok tagadták, hogy gyerekeket vontak volna be a gyűjtési programokba, a Szabad Európa Rádió üzbég szolgálata több hasonló esetről is beszámolt az utóbbi időben.
A másodikos ügyében végül sikerült megszólaltatni az iskola igazgatóját, Bozorboj Rahmonovot, aki bár megerősítette, hogy Mirzahul oktatási osztálya valóban hirdetett meg vasgyűjtést, de azt tagadta, hogy abban gyerekek is részt vettek volna: „A mi iskolánknak 5.200 kg vashulladékot írtak elő, de csak tanárok gyűjtenek. Ha teljesítjük, pénzt kapunk. Tavaly székeket vásároltam az osztályokba ebből. Igaz, akkor a gyerekek is segítettek, de ezt az idén szigorúan megtiltottam.”
A vasat egyébként az üzbég kormány rendeletére gyűjtötték az állami szervek, oktatási és egészségügyi intézmények, valamint magángazdák. A tervek szerint Mirzahul körzettől 550 tonna fémhulladékot vártak, tájékoztatott Asir Akbutajev kormányzóhelyettes, aki szintén tagadta a gyerekek részvételét a programban. Az újrahasznosított fémből egyébként építkezéseken használt illesztékeket gyártanak.
Persze nehéz eldönteni, hogy kinek van igaza, de az tény, hogy több kétely is megfogalmazódott az elmúlt években a gyermekmunkával kapcsolatban, különösen a gyapotföldeken Üzbegisztánban. Az emberi jogi szervezeteknek köszönhetően akkora figyelem irányult a témára, hogy az olyan nagy felhasználók, mint a Walmart, a Tesco vagy az H&M bojkottálták az üzbég nyersanyagot, ami nem mellesleg az ország egyik vezető exportcikke. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezetnek (ILO) végül engedélyezték, hogy felügyelje a gyapotszedést. A szervezet később megállapította, hogy a kormány jelentős eredményeket ért el az ügyben. Ennek ellenére a kötelező gyermekmunkával kapcsolatos gyanú tovább él, például a Human Rights Watch részéről, és nem csak a gyapotföldeken.
Kép: Europress/AFP