Mintegy tízezer fős tömeg tüntet a madagaszkári hadsereg támogatását élvező, új államfő, Andry Rajoelina ellen, akit múlt hét végén iktattak be hivatalába.
A mindössze 35 éves elnöknek, Rajoelinanak, az ellenzék vezetőjeként sorozatos tömegtüntetések segítségével sikerült megbuktatnia elődjét, a demokratikus úton megválasztott Marc Ravalomanana államfőt. A hadsereg egységes támogatását élvező Rajoelina beiktatását követően azonnal feloszlatta a parlament mindkét házát.
A második napja tartó megmozdulásokon a tömegek teljes mértékben elítélik a törvénytelen, államcsínyek vélt hatalomátvételt; a volt államfő hatalomba való visszatérését és a demokrácia azonnali helyreállítását követelik.
A tisztségéről lemondott államfő, Marc Ravalomanana jelenleg Száviföldön tartózkodik, hogy részt vegyen a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) a fővárosban, Mbabanéban tartandó jövőheti csúcsértekezletén, melynek fő témája a madagaszkári belpolitikai válság megoldására irányul.
A szigetországban kialakult politikai helyzetet számos világszervezet elítéli; az ország új elnökét sem az Afrikai Unió, sem az Európai Unió, sem az Egyesült Államok nem ismeri el, hatalomra jutását az ENSZ is elítéli.
Az Afrikai Unió Béke- és Biztonsági Tanácsa – alkotmányellenes államcsínynek minősítve a hatalomátvételt – pénteken felfüggesztette Madagaszkár tagságát a szervezetben. A Béke Tanács hat hónap türelmi időt adott az ország vezetőinek a politikai helyzet rendezésére, egy, az alkotmány szellemének megfelelő parlamenti választás szervezésére. Ellenkező esetben szankciók bevezetésére számíthat a szigetország.
Karel Schwarzenberg, az Európai Unió elnöki tisztségét jelenleg betöltő Csehország külügyminisztere, sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Brüsszel egyenlőre tartózkodó marad a témában, az esetleges lépésekről majd csak a fejlemények ismeretében kíván dönteni.