Terrortámadás Nigériában

Személygépkocsikba rejtett pokolgépek robbantak fel a Niger folyó deltavidékén található Warri városban a kormányzói hivatal közelében. A támadásban, melynek tervét a Niger-delta Felszabadítási Mozgalom (Mend) vállalt magára, feltehetően két ember sérült meg. Az afrikai ország déli részén 2006 óta a Mend folyamatosan fenyegeti az olajipari szereplőket, de a kormánycsapatokkal történő összecsapásoktól sem riadnak vissza.

Két, autóba rejtett pokolgép robbant fel közel egy időben a nigériai Warri városában a kormányzó hivatala mellett – adta hírül az Al Dzsazíra. A hírcsatorna kormányszóvivőkre hivatkozva állítja: a merényletben, amelyet a Niger-delta Felszabadítási Mozgalom (Mend) e-mailben vállalt magára, ketten megsérültek; az állami épületet percekkel a detonációk után felfegyverzett katonák és rendőrök vették körbe, s evakuálták. 

A Reuters nemzetközi hírügynökség tudósítójának nyilatkozva Tunde Forsythe, egy állami tisztviselő elmondta: az első robbanás mintegy 400, a második alig 100 méterre következett be a kormányzó házától. Az út mellett, ahol a terrortámadásban felhasznált autók álltak, több gépkocsi lángra kapott, de az állami épület nem sérült meg. Mivel a Mend elektronikus levelében három pokolgépről írt, a hatóságok a környék valamennyi parkoló járművét ellenőrizték, de egyelőre nem találtak újabb robbanószerkezetet. 

Nem véletlenül időzítette hétfőre a támadást a Mend. Nigéria olajban gazdag déli területének, a Delta államnak a központjában ugyanis éppen a robbanások idején ültek össze újból a kormányzat tagjai, hogy a szervezettel kötendő béke és a lefegyverzés lehetőségeiről tárgyaljanak. Az Al Dzsazíra helyszíni tudósítója, Yvonne Ndege emlékeztetett, hogy az afrikai ország elnöke, Umaru Yar’Adua tavaly felvetette annak a lehetőségét, hogy amnesztiában részesülhetnek a Mend tagjai, amennyiben leteszik a fegyvert. A bejelentést egy éven át tartó, sokszor indulatos viták követték, melyek máig sem vezettek eredményre. A béke ellen dolgozott Yar’Adua betegsége is, amit az országától távoli Szaúd-Arábiában kezeltetett; ez idő alatt gyakorlatilag leálltak a tárgyalások. 

Forrás: MNO

 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez