A kutatók szerint azonban nemcsak az aggasztó, hogy a fejlett országokban élő kicsik emésztőrendszerében kevés a jótékony baktérium, hanem az is, hogy ezzel párhuzamosan elszaporodnak olyan élősködők is, amelyek felnőtt korban hozzájárulhatnak a túlsúly és a különféle allergiák kialakulásához – írja a Proceedings of the National Academy of Sciences.
A probléma az, hogy túl sok olcsó, tápanyagban szegény élelmiszert fogyasztunk, és a gyerekeink is ezen nőnek fel – mondta Marianne Grant dietetikus. Ezzel szemben az afrikai gyerekek csak természetes, magas tápértékű zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztanak, és csak nagyon csekély mennyiségű húst.
A kutatás alapját az a szemlélet szolgáltatta, hogy a tudósok szerint a neolitikumban gyökeresen megváltozott az emberek bélflórája, mivel ekkor kezdtek áttérni a nomád életmódról a növénytermesztésre és állattartásra. Ezért hasonlították össze a szakemberek az európai gyerekek egészségét éppen egy elszigetelt afrikai faluban élő gyerekekével – az ő életmódjuk áll ugyanis legközelebb ahhoz, ami a neolitikumban jellemző lehetett.
Forrás: OrientPress Hírügynökség