ENSZ: közel másfél millió szomáliai menekült

Napjainkban Afganisztán, s Irak után a Szomáliát elhagyó menekültek száma a legmagasabb. Augusztus végén már több mint 614.000 szomáliai menekült volt a táborokban, és összesen 1.4 millió ember hagyta el lakhelyét, az ENSZ Menekültügyi Ügynökségének adatai szerint.

A jelentés szerint több mint 230 civil halt meg az elmúlt hetekben Mogadishuban, a szomáliai átmeneti kormány és az Al-Sahaab fegyveresei közt utcáin zajló harcokban. 400 ember megsérült és 23.000 kényszerült elhagyni lakhelyét. Idén csak a fővárosból már 230.000 ember menekült el.

„Azok az emberek, akik eljutnak Észak-Szomáliába, vagy a környező országokba, többnyire gyalog, vagy kisbuszokon érkeznek, menedék nélkül. A munkatársainknak azt mesélik, hogy Mogadishu utcái teljesen elhagyatottak, az emberek rettegnek kilépni a házaikból. Ezekben a veszélyes időkben megritkulnak a segélyosztások is, akik előmerészkednek, azok az életüket kockáztatják.” – állítja az ENSZ Menekültügyi Főbiztos.

Az Ügynökség szerint a fővárost elhagyó emberek Szomália más részeibe, például Puntlandbe, vagy a környező országokba: Kenyába, Etiópiába, esetleg az Ádeni-öblön átkelve, Jemenbe menekülnek. „Az állam összeomlása, a végtelen anarchia és erőszakspirál, kiegészülve a szegénységgel, a világ egyik legrettenetesebb humanitárius válságához vezetett, elfogadhatatlan szenvedést okozva a civil lakosoknak.”

Az Afrikai Unió katonái segítik az átmeneti kormány stabilizációját az azt megbuktatni igyekvő iszlamista lázadókkal szemben. Uganda 750 békefenntartó katonát vonultatott fel és küldött Mogadishuba. Ez a létszámemelés az ugandai kormány által az Afrikai Unió júliusi csúcstalálkozóján vállalt elkötelezettség jegyében történt, ahol az Unió 2.000 katona Mogadishuba küldéséről állapodott meg.

Djibuti és Guinea várhatóan szintén zászlóaljakat küld a térségbe. Az ugandai kormány szóvivője, Fred Opolot szerint, ha mindenki elküldi a megígért csapatokat, az Afrikai Unió országai összesen 7.000 főt állomásoztatnak a szomáliai fővárosban.

forrás: CNN

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez