Az Afrikai Unió elnöke, Jean Ping szerint Uganda kész arra, hogy megnövelje az Afrikai Unió csapatainak létszámát Szomáliában, 8-ról 20 ezer főre, csak pénz kell ahhoz, hogy a csapatokat kellőképpen fel tudják szerelni. „Arra kérjük a nemzetközi közösséget, hogy vállaljanak felelősséget azzal, hogy biztosítják számunkra a megfelelő erőforrásokat” – mondta Ping.
Az ENSZ főtitkára, Ban Ki-moon hívta össze a tegnapi gyűlést azért, hogy megvitassák a szomáliai krízist, beléértve az Ideiglenes Kormányban kialakult belső konfliktust is: a kormány miniszterelnöke a hét elején lemondott, mert összetűzésbe keveredett az elnökkel, Sheikh Sharif Ahmeddel.
Ban Ki-Moon megnyitó beszédében azt mondta, hogy az Ideiglenes Kormánynak túl kell lépnie a belső ellentéteken, hogy a biztonsági erők megerősítésével véghez tudják vinni az átalakulási folyamatokat az országban.
Az ENSZ főtitkár szerint a kormánynak arra kéne fókuszálnia, hogy az alapvető szolgáltatásokat tudja biztosítani a szomáliaiak számára. „Fizessék ki a béreket a biztonsági erőknek, és továbbra is törekedjenek arra, hogy létrehozzanak egy biztonsági zónát.”
A főtitkár azt is elmondta, hogy a tervek szerint további 8000 katonával fogják megerősíteni az AMISOM csapatokat Mogadishuban. A kormányt jelenleg 6000 jól felfegyverzett békefenntartó katona védi, de a városnak csak egy kis részét tudják ellenőrzésük alatt tartani.
A gyűlésen jelen volt a szomáliai Ideiglenes Kormány elnöke is, aki a találkozón ismételten sürgős segítséget kért ahhoz, hogy felépítsék a biztonsági erőket az országban, és hatékonyan felvegyék a harcot a radikális iszlamista lázadók ellen, akik szinte az egész ország területét az ellenőrzésük alatt tartják.
Mwai Kibaki, Kenya elnöke szerint, ha a biztonsági helyzet tovább romlik az országban, akkor az könnyen megtörheti a békét és a stabilitást az egész régióban. Kibaki meggyőződése, hogy Szomália jelenti a legnagyobb veszélyt jelenleg a nemzetközi békére és biztonságra.
Legfrissebb fejlemények Mogadishuból
Tegnapi nap során komoly összecsapások történtek a lázadók és a kormányerők közt Mogadishuban. Az összecsapások során 21 ember meghalt és legalább 80 ember megsebesült. A lázadók pokolgépekkel és vállról indítható rakétákkal felfegyverkezve kezdték tűz alá venni az AMISOM csapatait. A harcok során a kormánycsapatok megpróbálták kiszorítani a lázadókat a főutakról, amelyek még mindig stratégiailag fontos összekötetést biztosítanak a kormányzati épületek között.
forrás: BBC, news24