Kettős robbanás történt a chilei metróban

Szerda este két nagy erejű robbanás történt a Santiago de Chile-i metró Los Leones állomásán. A detonációk személyi sérülést nem okoztak, a hatóságok szerint az elkövetők egy bankjegykiadó automatát próbáltak meg feltörni a robbanószerkezettel.

Ha nem is bankot, de legalábbis bankjegykiadó automatát próbáltak robbantani azok az ismeretlen tettesek, akik két bombát aktiváltak szerda este a chilei főváros metrójának Los Leones nevű állomásán. Rodrigo Azócar, a santiagói földalatti igazgatója a sajtónak elmondta, hogy a robbanás személyi sérülést nem okozott, a három felfegyverzett tettes pedig a detonációt követően egy gépjárművön menekült el a helyszínről. A rablók akciója egyébként nem járt sikerrel, ugyanis az automaták ellenálltak a robbanásoknak.

A helyszínre érkező tűzoltók feladata az állomás füstmentesítésében merült ki, és bár a helyszínelés továbbra is zajlik, a santiagói metró Twitter fiókja szerint az állomás ma már ismét teljes kapacitással üzemelhet majd.

Chilében egyébként a bankjegykiadó automaták kipakolását célzó támadások meglehetősen gyakoriak, csak tavaly 367, az ATM-ek ellen irányuló rablási kísérletet regisztráltak az országban, amelyből 200-at ugyan a rendőrség megakadályozott, ám legalább 115 esetben a bűnözők jártak sikerrel. A statisztikák szerint Chilében az elmúlt év során 152%-kal emelkedett a bankjegykiadó automaták elleni támadások száma. Az “ATM-műfajban” pedig az elkövetők páratlan találékonyságról tesznek tanúbizonyságot. A különböző lángvágóktól kezdve, az eredetileg katonai felhasználású robbanóanyagok alkalmazásán át, a gépekbe vezetett gyúlékony gázok felrobbantásáig a rablók számtalan formáját kísérletezték ki az ATM-ek kifosztásának.

A helyzet 2014 őszére odáig fajult, hogy a helyi bankok megfelelő védelem híján nem töltötték fel készpénzzel a sérülékenyebbnek tartott automatákat, így országszerte egyre nehézkesebbé vált a pénzfelvétel. Tavaly Latin-Amerika elvben legbiztonságosabb országa, az ENSZ Fejlesztési Programjának segítségével végül a bankjegykiadó automatákat rendőrségi állomásokra helyezte át, ahol jóval kisebb a veszélye annak, hogy lába kelljen, vagy éppen egyszerűen a levegőbe repüljön a szerkezet.

A bankrablások e különös formájának elterjedése mellett, a chilei metróban bekövetkezett robbanás, már csak azért is borzolta a lakosság és a hatóságok idegeit, mert alig négy hónapja annak, hogy 14 ember sérült meg egy anarchista csoport, szintén a santiagói földalatti egyik állomásán elkövetett pokolgépes merényletében.

Fotó: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez