Uganda számháborúja a befektetőkért

Nyilatkozatháború–szerűség bontakozott ki arról, hogy Ugandában milyen a befektetői környezet. Az ugandaiak állítják: a bürokráciát leszámítva tárt karokkal várják az invesztícióra kész külföldieket.

Két hazai intézmény kapott megbízást az új befektetések, beruházások értékelésére, az eredmény cáfolja a két évvel ezelőtt készült amerikai elemzést, mely szintén Ugandáról állít ki bizonyítványt. A friss ugandai értékelés szerint az afrikai ország az egyik vezető célpont a befektetők számára, a 2012-ben született amerikai jelentés ezzel szemben még azzal állt elő, hogy a befektetőket elriasztja a bürokrácia, a rossz infrastruktúra, az elégtelen áramellátás, a magas energia- és termelési költség, a korrupció, a kormányzati beavatkozás a magánszektorba.

Kinek van igaza? Mi változott két év alatt? A friss ugandai beszámoló szerint a befektetők erősödő szerepvállalása lemérhető a leggyorsabban növekvő gazdasági ágazatokon, így a pénzügyi szolgáltatásokén, az építőiparén, a feldolgozóiparén, a szállításén, a távközlésén, az energiáén, az infrastruktúráén, és az utóbbi időben már az olaj- és a gázszektorén. Bár maguk az ugandaiak is elismerik, hogy a bürokrácia még a kínaiakat is kedveszegettekké teszi, a jegybank vezetője azt mondta, hogy a befektetők a stabil makrogazdasági környezettel találkozva kiszámítható információáramlást találnak, így dönteni is tudnak, hol és mikor fektessenek be Ugandában. A központi bank az inflációs előrejelzésével éppen úgy segíti az invesztálni igyekvőket, mint a komoly verseny engedésével a pénzügyi szolgáltatók körében, azaz egyre jobb kondíciókkal lehet hitelhez jutni. A törvényhozás asztalán van a Public Private Partnership (PPP) jogszabálya, mely vélhetően jövőre már hatályos lesz és felgyorsulhatnak az infrastruktúra beruházásai is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez