Még januárban lesz amerikai-kubai külügyi találkozó Havannában
Roberta Jacobso, az amerikai külügyminisztérium latin-amerikai ügyekben illetékes vezető tisztviselője vezeti azt a küldöttséget, amely január 21-én Kubába utazik, hogy megvitassa a bevándorlással és a kapcsolatok normalizálásával összefüggő kérdéseket.
Jen Psaki külügyi szóvivő szerint a kétnapos tárgyalásokon sok kérdést megvitatnak majd a kapcsoaltfelvételről és a diplomáciai viszony helyreállításáról.
Szerdán Havannában két újabb ellenzékit engedtek szabadon annak a megállapodásnak a keretében, amely az ellenzékiek kiengedését irányozza elő a diplomáciai viszony helyreállításának egyik felvételéül.
Megfigyelők szerint az Egyesült Államok új politikája nem csak Kubának szól, hanem Latin-Amerika egészének. Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke 1961-ben, az amerikaiak Disznó-öbölbeli inváziója idején született, ezért is könnyebb számára a kapcsolatok újrafelvétele, ami csaknem negyed évszázaddal a berlini fal és a vasfüggöny leomlása után már régóta időszerű. Ezzel Obama nagy szolgálatot tesz országának, “mivel véget vet annak a sok évtizedes politikának, amely végső soron az Egyesült Államok elszigetelődéséhez vezetett” – vélik szakértők.
Kuba elszigetelése kedvezőtlenül hatott Washingtonnak a dél-amerikai kontinens többi államával fenntartott viszonyára is. Ezért az Obama-kormányzat ezzel az irányváltással megpróbálja helyrehozni az új évezredben elvesztett befolyását a térségben, miközben otthon komoly ellenállást tapasztal a nem kisszámú kubai emigráns részéről is. Ők semmiképpen sem támogatják a békés átmenetet – ez saját remélt lehetőségeiket korlátozza a jövőbeni Kubában.