FÓKATÁMADÁS A DÉL-AFRIKAI STRANDOKON

A Fokvárosi tengerpartokon sorozatban támadnak fókák – írja a Live Science. Ennek hátterében egy veszettségjárvány kitörése áll.
A dél-afrikai medvefókák (Arctocephalus pusillus) néhány évvel ezelőtt szokatlan viselkedést mutattak. 2021-ben az emberekre támadó fókák száma látványosan megnőtt, ami arra utalt, hogy agresszívabbak lettek. 2022-ben több példányt fogtak be és vizsgáltak meg a tudósok, de veszettségre nem tesztelték őket, mivel ez a betegség fókáknál rendkívül ritka. Az egyik fóka három szörföst megharapott, és csak idén derült fény a mögötte álló vírus jelenlétére.


Az eset után négy fókát vizsgáltak meg, közülük háromnál pozitív lett a veszettségteszt. Így a Dél-afrikai Köztársaság fővárosában már összesen 11 fókánál mutatták ki a veszettséget. A szakértők szerint a világ első tengeri emlősöket érintő veszettségjárványával állnak szemben.
A medvefókák általában játékosan viszonyulnak az emberekhez, de a betegség hatására furcsán és agresszíven kezdenek viselkedni. A veszettség egy veszélyes vírusos megbetegedés, amely elsősorban nyál útján terjed, és az idegrendszert támadja. A WHO szerint a tünetek közé tartozik a láz, fájdalom és égő érzés a seb körül. Az időben történő orvosi beavatkozással a betegség kezelhető, de elhanyagolt esetben végzetes lehet.


Bár bármely emlős elkaphatja a veszettséget, a fókáknál rendkívül ritkán fordul elő: utoljára 1980-ban jegyeztek fel olyan fókát, amely terjesztette a betegséget. A tudósok jelenleg is vizsgálják, hogy mi okozhatta most a járványt, és hogy más fajokra is átterjedhetett-e, például a nagyfogú tömpeujjú vidrákra.


Kép forrása
Kép forrása
Kép forrása
Az eredeti cikk megtekinthető itt.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez