Már az ókori Egyiptomban is próbáltak agydaganatot műteni
Kutatók két több ezeréves koponyát találtak, amelyeken olyan vágásnyomok láthatóak, amik a rák kezelésére irányuló műtéti kísérletekre utalhatnak, vagy esetleg még arra is, hogy boncolást végeztek, hogy többet tudjanak meg a túlzott szövetnövekedésről – írja a Cosmos Magazine, a Frontiers in Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint.
A koponya, a 236-os, egy 30-35 éves korában elhunyt férfié volt, amelyet Gízában Egy nemrégiben felfedezett koponya új megvilágításba helyezi az ókori egyiptomiak rák elleni küzdelmét. Alábbi cikkünkből kirajzolódik, hogy nem csak a piramisépítésben voltak jártasok, hanem a gyógyításban is. A koponya ugyanis egy 4000 évvel ezelőtt élt egyiptomi férfié, aki valószínűleg rákban halt meg. Az archeológusok és paleopatológusok által végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a koponyán sebészeti beavatkozás egyértelmű jele látszik. A 236-os koponya mikro-CT-vizsgálata során nagy kiterjedésű elváltozást fedeztek fel, amely a túlzott szövetpusztulásnak, más néven daganatnak felel meg, valamint mintegy 30 kisebb, kerek, áttétes elváltozást is azonosítottak. A sérülések körül található vágásnyomok sorozata meglepte a régészeket.
„Úgy tűnik, hogy az ókori egyiptomiak valamilyen sebészeti beavatkozást végeztek a rákos sejtek jelenlétével kapcsolatban, ami azt bizonyítja, hogy az ókori egyiptomi orvoslás is végzett kísérleti kezeléseket vagy orvosi feltárásokat a rákkal kapcsolatban” – fogalmazott Albert Isidro társszerző a spanyolországi Sagrat Cor egyetemi kórházból.
https://promotions.hu/orszagos/szines/2024/05/31/egyiptom-betegsegek-rak-kuzdelem-regeszet-piramisok
https://telex.hu/techtud/2024/05/30/az-okori-egyiptomban-mar-negyezer-eve-is-mutottek-agydaganatot