A balszerencse okozza a legtöbb rákot

Egy amerikai kutatócsoport szerint a puszta véletlen nagyobb rizikótényező, mint a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás vagy más káros szokás.

A Johns Hopkins Egyetem kutatói arra a kérdésre keresték a választ, hogy bizonyos szövetekben miért alakul ki akár sokmilliószor is nagyobb eséllyel rák, mint másikakban.  A Science magazinban bemutatott eredményeik szerint a daganatok kétharmada nem az életmód következménye, hanem a puszta véletlen műve. Nincs azonban okunk most azonnal nekiállni cigarettázni és leülni alkoholt inni, vagy nyakló nélkül napozni, mert a legsúlyosabb rákos megbetegedések körében továbbra is döntő tényező az életmód.

A szervezetünk az elhasznált, elöregedett sejteket folyamatosan újakkal cseréli ki az osztódó őssejtekből. De minden osztódásnál ott van a kockázata egy veszélyes mutációnak, ami egy lépéssel közelebb vihet a rákhoz. Attól függően, milyen gyakran kell újra cserélni az öreg sejteket, kisebb vagy nagyobb az esély a betegség kialakulására. Például az emésztőrendszerben ez a folyamat gyakrabban játszódik le, mint az agyban, így előbbi testrészünkben az átlagosnál nagyobb eséllyel jöhet létre a betegség – összegzi a kutatás eredményét a BBC. Az esetek kétharmadában a rák ilyen sejtcserélődéskor alakul ki, ez ellen pedig nincs lehetőségünk védekezni.

A kutatók szerint minden ember DNS-ében eleve kódolt, hogy mekkora valószínűséggel alakulhat ki a szervezetében rosszindulatú daganat. Ezt befolyásolni ma még nem tudjuk, így az egyetlen esély a rendszeres szűrővizsgálat. A rákos betegségek harminc százalékát pedig továbbra is meg lehet előzni, így ezután is érdemes egészségesen élni.

Fotó: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez