Donna Summer 1948-ban LaDonna Andrea Gaines néven született Massachusettsben, hétgyermekes, vallásos családban. Fiatalon énekelt egy rockzenekarban, de az igazi sikert a Hair című Broadway-musical hozta el neki. A darabbal vendégszerepelve jutott el az NSZK-ba, 1971-től pedig Münchenben telepedett le. Ekkor jelentek meg első, nem különösebben sikeres kislemezei, és férjhez ment Helmut Sommer osztrák színészhez. Sommertől később ugyan elvált, de férje nevének angol változata, a Summer lett a művészneve.
Németországban találkozott Giorgio Moroder zeneszerző-producerrel, aki számos nagy slágerét írta. Ő jelentette meg első albumát is, a Lady of the Night Európa több országában az eladási listák első helyezettje lett, az NSZK-ban azonban csak a második helyig jutott.
A mélyen vallásos Donna Summer végül a Love to Love You Baby című slágerrel futott be Amerikában. A 17 perces diszkóslágerben a női orgazmus különböző hangjait mutatta be. A dal sikere után következő nagylemeze már Amerikában jelent meg a Casablanca Recordsnál, az erotikus dal a teljes A-oldalt kitöltötte.
1977-es albuma, az I Remember Yesterday a diszkó hangzásvilágát keverte az R&B-vel és a gospellel. Az albumon megjelent I Feel Love című slágert sokan a technozene előfutárának tekintik. Ugyanebben az évben főszerepet kapott Thank God It’s Friday című zenés filmben: a film ugyan megbukott, de az egyik betétdal végül Oscar-díjat kapott.
1979-ben a Bad Girls című albummal ért el a csúcsra. A diszkót más stílusokkal elegyítő album világsiker lett, több mint 7 millió példányban kelt el. Azt, hogy Summer ekkor már nem csak a diszkóműfaj királynője, jól mutatja, hogy az album egyik dalát, a No More Tearst például Barbara Streisanddal énekelte, vagy hogy a Hot Stuff-ért az első színes bőrű előadóként Grammy-díjat is kapott rock kategóriában. 1980-ban megjelent The Wanderer című albumon már világsztárok szerepeltek, ám a diszkókorszak végével az album mégis csak mérsékelt sikereket ért el. A Love is In Control című számot például Vangelis írta, Eric Clapton gitározott benne, a háttérvokálban pedig ott volt Michael Jackson is.
1983-ban jött a She Works Hard for the Money című album, amely újból többmillió példányban kelt el, míg a címadó dal igazi feminista himnusszá vált. A lemezben egyébként annyira nem bízott a szakma, hogy akkori kiadója, a Geffen Records nem is volt hajlandó megjelentetni, így Summer kénytelen volt kiadót váltani, és a PolyGramhoz szerződött.
1989-ben megjelent albumát, az Another Place and Time-ot ugyanaz a Stock-Aitken-Waterman szerzői trió jegyezte, amely akkoriban Rick Astley és Kylie Minogue dalait is írta. A lemez platina lett, de nem hozott már akkora áttörést a zenei életben, mint a korábbi albumok.
A kilencvenes évek elején Donna Summer ugyan kiadott egy albumot Mistaken Identity címmel, de nem tudott visszatérni a csúcsra. Ennek ellenére több slágere is megjárta a listákat remixként. De Summer továbbra is aktív előadóművész volt, 2000-ben például ő énekelte a Pokémon című film egyik betétdalát. Utolsó albuma 2008-ban jelent meg Kranyon címmel, a világzenei elemeket is tartalmazó lemezről két dal is feljutott a Billboard lista élére. Dona Summer 2012. május 17-én halt meg.