Hárommilliárd eurós Damoklész-kard Itália fölött
A Reuters értesülései szerint ennyivel akarja megkínálni Jean-Claude Juncker és Pierre Moscovici Olaszország populista kormányát a költségvetési deficit várható túllépése miatt. A Corriere della Sera arról írt ezzel kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság elnöke és a pénzügyi biztos nem hisz abban, hogy gyorsan létrejönne az új európai vezető adminisztráció Brüsszelben, vagyis még nekik kell szembesülniük azzal, hogy Olaszország túllépi a 3%-os költségvetési deficit határt, mely pedig az eurozónában kötelező.
Mindezt úgy, hogy Brüsszelből előre figyelmeztették Rómát: tarthatatlan a populista kormányzat költségvetése! Pierre Moscovici pénzügyi biztos levelével a populista olasz képviselők látványosan a cipőjüket tisztogatták Brüsszelben. Most eljött a válaszcsapás ideje.
Válságtanácskozás Rómában
A Reuters szerint a 3 milliárd eurós büntetés végképp felborítaná az olasz költségvetést. Giuseppe Conte kormányfő ezért válságtanácskozásra hívta össze a pénzügyi kormányzat vezetőit a Chigi- palotába. Giovanni Tria gazdasági miniszter épp nem volt Rómában, ezért őt telefonon kapcsolták.
Matteo Salvinit egyelőre nem érdekli Brüsszel
Nagyot nyert az európai választáson a Liga vezére, aki ezért közölte: marad az eredeti költségvetés és nem tart attól, hogy az EU kötelezettségszegési eljárást indít a túlságosan magas költségvetési deficit miatt. Marad a flat tax! – hangsúlyozta Olaszország erős embere. Aki egyelőre csak belügyminiszter, de hamarosan miniszterelnök lehet. A nagy adócsökkentés felbosszantotta Brüsszelt már a kezdet kezdetén is, hiszen ha egy kormánynak nincs elég adóbevétele, akkor a deficit könnyen elszállhat. Rómában arra hivatkoztak, hogy várhatóak extra bevételek. Például a Gucci-féle 1,2 milliárd euró. A luxus divatcég hatalmas adócsalási ügyét egy megállapodás zárta le, melynek eredményeképp az államkincstár 1,2 milliárd euróval gyarapszik. Ez csinos összeg. Éppúgy, mint az a 18 milliárd euró, melyet a kormányzat a privatizációból szeretne beszedni. Csakhogy ez álom – mutat rá Olaszország legbefolyásosabb lapja. A Corriere della Sera szerint Róma 18 milliárdot ígért Brüsszelnek, de ebből jó, ha 4-5 milliárd euró bejön. Vagyis ami a számokat illeti, Jean Claude Junckernek és Pierre Moscovicinek igaza van. De hát ez politikai ügy – gondolja Matteo Salvini, aki az európai szélsőjobb vezérének látja magát.
Talán épp ezért akarják megkínálni Itáliát egy 3 milliárd eurós bírsággal
Jean-Claude Juncker és a brüsszeli bizottság mögött Angela Merkel kancellár áll. Annak a Németországnak a vezetője, amely a szigorú pénzügyi politikát kívánja folytatni, melynek az atyaistene Wolfgang Schäuble volt pénzügyminiszter korában. Manfred Weber ennek a vonalnak a Spitzenkandidatja. Ezért is bízik Matteo Salvini abban, hogy nem eszik olyan forrón a kását Brüsszelben.
Németország és a 26 törpe
Macron elnök mozgalmának egyik vezető képviselője nyíltan megmondta: nem támogatják Manfred Webert – hangsúlyozta Pascal Canfin, aki a brüsszeli Politicónak nyilatkozott. Az indok: Macron elnök reformjait is akadályozza a szigorú német pénzügyi politika. Nem kívánnak német dominanciájú Uniót! Francia elnököt akarnak, Michel Barniert vagy a liberális Marghrete Vestagert, de semmiképp sem az Európai Néppárt Spitzenkandidatját. A tagállamok vezetői döntik el, hogy ki lesz Jean-Claude Juncker utóda. Emmanuel Macron már tárgyalt is Portugália és Spanyolország miniszterelnökével. Sőt felhívta Bulgária első emberét is és kérte a támogatását. Borisz Bojko miniszterelnök így válaszolt: készséggel támogatjuk a francia kérést, amennyiben Franciaország elintézi, hogy az EU munkaügyi hivatala Szófiába települjön…