Madártenyésztésbe kezdtek a fiatal munkanélküliek Gázában

A statisztikák szerint Gázában a munkanélküliségi ráta elérte a negyvenöt százalékot és leginkább a fiatalok számára nincs elég munka. Mivel nem mindenki hajlandó a Hamásznak és az izraelieknek dolgozni, ezért többen inkább saját projektbe kezdtek: úgynevezett madárboltokat nyitnak egész Gázai övezet területén.

2012-ben diplomáztam le és egy cementgyárban kezdem el dolgozni. Ezt azonban nyáron lebombázták és itt maradtam munka nélkül. Ezért keresnem kellett egy másik állást” – nyilatkozta az al-Monitornak a 28 éves gázai Ehab Adas, aki jelenleg egy kisállatkereskedést, pontosabban a helyiek által „madárboltnak” nevezett üzletet visz. Egy énekesmadár – általában kanári – nyolcvan-száz dollárba kerül, de ez elég arra, hogy Adas egy rövid időre eltartsa a családját.

Nem Adas az egyetlen, aki „kanárieladásból” próbál megélni, ugyanis a helyiek szerint a fiatal palesztinok körében egy teljesen új trend van terjedőben:  kisállatkereskedések és madárboltok megnyitása, hogy ezzel harcoljanak a munkanélküliség és a szegénység ellen. Mivel a madarak eltartása nem kerül sokba és gyakran a saját lakásukban történik az árusítás, ezért sok munkanélküli fiatal számára ez igencsak vonzó álláslehetőség, főleg mert a kezdeti tőkét a család biztosítja. Ezek a madárboltok leginkább az európai és egyéb énekesmadarakra  vannak specializálva, de nem ritkák a vadgalambok, ragadozó madarak vagy a papagájok sem.

A munka korántsem veszélytelen. „Volt, hogy lábon lőttek, amikor el akartam kapni egy madarat, ami pechemre egy katonai ellenőrzőpont közelében szállt le. Az izraeli katonák először döbbenten bámultak rám, amint egy hálóval igyekszek elkapni egy madarat, de azt hitték valami öngyilkos merénylő vagyok, ezért tüzet nyitottak” – mesélte a madárgyűjtés árnyoldalait Jamil Muntasir, aki hozzátette, hogy ezután sem hagyta abba a munkát, mivel számára ez az egyetlen lehetőség a boldogulásra.

Azonban vannak olyanok, akik illegálisan szerzik be a különböző példányokat a környező országokból, elsősorban Izraelből és Egyiptomból. Ezek között akad néhány védett faj is, s ha ezekkel kapnák el őket a hatóságok, akkor komoly pénzbírságra vagy akár börtönre számíthatnak.

A közgazdászok és a közel-keleti elemzők szerint Gázában drasztikus méreteket öltött a munkanélküliek száma a fiatalok, különösen az egyetemet végzettek, körében.  Korábban ezrével alkalmazták a fiatal munkanélkülieket alagútásásra, de 2013 óta – miután Mohamed Murszi egyiptomi elnök megbukott – szinte az összeset berobbantotta az egyiptomi hadsereg. Ezenfelül nem volt egy életbiztosítás föld alatti járatokat vájni, hisz a legutóbbi Erős Szikla nevű izraeli hadművelet alatt az izraeli hadsereg ezeket robbantotta be először és többen halálukat lelték az alagutakban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez